SXP Nedir?


  • Yazar: DUYGU
  • Tarih: 3 Eylül 2021
  • Kategori: BİTCOİN

Bu yazımızda kripto para borsalarının önemli coinlerinden biri olan SXP coin hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak SXP nedir, ne işe yarar gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

SXP Nedir?

Bu başlık altında kripto para yatırımcıları arasında adı sıkça geçen SXP coini ile ilgili SXP nedir sorusunun cevabını vereceğiz.

SXP ya da bilinen diğer adıyla Swipie merkeziyeti olmayan bir kripto para birimidir. Özellikle spekülatif bir ortam yaratmak amacıyla üretilen merkeziyeti olmayan kripto varlıklar içerisinde ön plana çıkarak piyasalarda kendisine yer bulan SXP çıkarıldığı ilk günden bu yana büyük bir ses getirmiştir.

https://swipe.io/SXP üreticileri bu kripto varlığın diğer kripto varlıklardan farklı olmasını sağlamak için kullanıcıları teşvik eden çeşitli hizmetler sağlamıştır. Bu hizmetlerin odak noktasında ise Visa banka kartları yer almaktadır. Bilinen ilk ve tek kripto varlık banka kartı bu kripto para birimine ait olmasa da kripto ağlarda Visa kartının kullanılması hususunda SXP ayrı bir yere sahiptir. SXP için bu banka kartlarının birkaç farklı türü vardır. Bu banka kartlarında SXP tutmak zorunlu değildir ancak bu kripto varlığa sahip olan kullanıcılar daha faza SXP tutarak çeşitli alışverişlerden avantaj sağlayabilir. Özellikle Netflix, Uber, Apple ve Spotify gibi aboneliklerde bu token oldukça fazla avantaj sağlamaktadır.

SXP Nedir? - SXP nedirr
SXP nedir

SXP Amacı

SXP nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre bu coinin amacını öğrenebiliriz.

Bir önceki başlıkta da belirttiğimiz üzere SXP’nin esas amacı dijital alışveriş ortamında farklı bir altyapı kullanmaktır. Öyle ki geliştiricileri herhangi bir merkeziyete sahip olmasa da oluşturdukları ağ ile bunu büyük ölçüde başarmıştır. Ancak şimdilerde birçok kişi bu kripto varlığı borsalarda alım satım işlemleri için kullanmaktadır.

Bilindiği üzere bir kripto varlık ilk kez üretildikten sonra çeşitli amaçlar için geliştirilmeye devam eder. Ancak bu süreçte birçok token için kripto para borsalarına başvuru yapılır ve o coinin projesine göre borsalarda listelenir. SXP coini de ilk kez çıkarıldıktan sonra kısa süre içerisinde başta Binance olmak üzere birçok kripto para borsasında listelenerek borsa yatırımcıları için uzun ve kısa vadeli bir yatırım aracı haline gelmiştir. Şimdilerde birçok borsada spot ve vadeli işlem piyasalarında SXP işlem görmektedir.

SXP şu an için 285,368,789 adet toplam arza sahiptir. Bu toplam arzın yaklaşık yüzde sekseni aktif olarak borsa ve cüzdanlarda dolaşım halindedir. TL karşısında Ağustos 2021 itibariyle ortalama 30 TL seviyelerinde işlem gören SXP coininin önemli kripto para borsalarındaki fiyat ve hacim bilgileri aşağıdaki tablodaki gibidir.

Borsaİşlem ÇiftiFiyat (₺)İşlem Hacmi (₺)
BiinanceSXP/TRY29.81356,483,051
FTXSXP/TRY29.8626,665,272
HuobiSXP/TRY29.7819,550,907
KuCoinSXP/TRY29.806,457,210
Gate.ioSXP/TRY29.862,657,280
LBankSXP/TRY29.839,004,181
WazirxSXP/TRY30.021,223,307
SXP nedirAlakalı İçerikler