Swipe Token (SXP) Nedir? SXP Coinin Geleceği 2022


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 31 Aralık 2021
  • Kategori: ALTCOİN

Swipe, büyümekte olan Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ekosisteminin bir parçası olarak kullanıcılarına farklı birçok ürün ve hizmet sunar.

Swipe’in Visa banka kartı ve çoklu varlık DeFi uygulaması; kripto paralar, itibari para birimleri ve sabit coinler arasında anında çevrim yapmanıza imkan tanır.

Aralık 2020 itibarıyla uygulama, dört sabit coini (USDT, USDC, BUSD ve DAI) ve iki itibari para birimini (USD ve EUR) desteklemektedir.

Swipe’ın Visa banka kartı hizmeti, şu an için Avrupa’da kullanıma açıktır ve yakında ABD banka kartı da hizmete sunulacaktır.

Swipe’in tüm ürünleri, merkeziyetsiz bir dijital para birimi olarak hizmet eden yerel SXP tokenla desteklenir.

Bu yerel para birimi, Swipe ekosisteminde birden fazla kullanım alanına sahiptir.

Bu kullanım alanlarından bazıları, token sahiplerini ödüllendirmeye ilişkindir.

Fakat aynı zamanda token arzı, coin yakımları aracılığıyla zaman içinde düşürülecektir.

Swipe Token (SXP) Nedir? SXP Coinin Geleceği 2022 - 1200x627 sxp coin yukselecek mi swipe sxp coin nedir gelecegi nasil yatirim icin tercih edilir mi 1620638428230

Swipe Token (SXP) Nedir?

Birçok DeFi tokenı spekülatif olarak kabul edilse de SXP öncelikle bir hizmet tokenı olarak hizmet eder. Tüm Swipe ekosistemine güç verir.

Token sahiplerine çeşitli hizmetler sunması nedeniyle SXP’yi hem kullanmaya hem de tutmaya yönelik çok sayıda teşvik mevcuttur.

Swipe’in Visa banka kartı ve çoklu varlık DeFi uygulaması; kripto paralar, itibari para birimleri ve sabit coinler arasında anında çevrim yapmanıza imkan tanır tokenler arasında hızlı ticaret için henüz alt yapı desteği sağlanamamıştır.

SXP üzerinde işlem yapabilmek için bir çok seçenek var bunların arasında 4 stabil coin, dolar ve Euro var.

SXP, VISA işbirliği ile birlikte tüm Avrupa’da kullanıma açık olmasıyla birlikte yakın geçmişte ABD’de de banka kartı uygulamasına geçmiştir.

Swipe merkeziyetsiz şekilde SXP Token tarafından desteklenmekle birlikte kendi ödül sistemine de sahiptir. Bununla birlikte belirli aralıklarla SXP coin yakımıyapılıyor.

Swipe ekosisteminin temel özelliklerinden biri Visa banka kartıdır. Mevcut ilk ya da tek kripto para banka kartı değildir.

Fakat diğer projelerin aksine, kullanıcıların banka kartı hizmetinden faydalanabilmeleri için SXP stake etmelerine gerek yoktur.

Swipe banka kartının birkaç farklı versiyonu vardır. SXP tutma zorunluluğu olmasa da SXP token sahipleri daha yüksek seviye kartlara sahip olabilir.

Yüksek seviye kartlar, Netflix ya da Spotify’a abonelikler, komisyonsuz döviz işlemleri ve Starbucks, Uber, Apple Music ve Airbnb’de indirimler gibi çeşitli avantajlar sunar.

Hangi avantajlardan faydalanabileceğiniz, yerel mobil uygulamada stake ettiğiniz SXP birikimlerinizin güncel miktarına dayanır.

SXP Arzı ve Çıkarılması

Swipe ekibi, SXP maksimum arzını 300 milyon tokenla sınırlandırmaya karar vermiştir. Fakat coinyakımları, 100 milyon token kalana kadar toplam arzı kademeli olarak düşürecektir.

Toplam arzın bir bölümü, dünya genelinde SXP kullanıcılarına dağıtılmıştır. Buna ek olarak, arz aşağıda belirtilen şekilde düzenli olarak değişmektedir.

  1. Her ay, şirket operasyonlarına 600.000 SXP ayrılır.
  2. Her yıl, Swipe ekibi ve kurucularına 10.000.000 SXP ayrılır.
  3. Her ay, staking ve diğer teşvikler de dahil olmak üzere ekosistem ödüllerine 1.200.000 SXP ayrılır.

Bu rakamlara bakıldığında, dolaşımdaki SXP arzının maksimum arza ulaşılana kadar artacağı düşünülebilir. Fakat geliştiriciler SXP’yi deflasyonel bir varlık yapmayı tercih ettikleri için bu söz konusu değildir.

Ağ kullanımı arttıkça, coinler de yakımlar aracılığıyla imha edilecektir. Kesin bir sayı verecek olursak, Swipe ağındaki işlem ücretlerinin %80’i akıllı kontrat aracılığıyla yakılacaktır.

İşlem ücretlerinin kalan %20’si ise ekosistemin bir parçası olarak kalacaktır. Ekibe göre bu tutar, ağa sundukları değerli hizmetler karşılığında kazandıkları SXP’ler olarak en nihayetinde ağ doğrulayıcılarına dağıtılacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi token yakımları, toplam 100.000.000 SXP arzına ulaşılana kadar devam edecektir. Bu noktadan sonra arz, daha fazla düşürülmeyecektir.

Ağ tarafından toplanan tüm işlem ücretleri, ağ doğrulayıcılarına dağıtılacaktır.

SXP Ne İçin Kullanılır?

İlk kullanım alanı ödemelerdir. SXP varlığı, dünya genelinde 60 milyon yerde ödeme yapmaya uygundur.

Kripto para ya da Swipe Visa kart kabul eden satıcılar sayesinde SXP ile ödeme yapılabilir.

İşlemler bakımından, SXP hem Ethereum hem de Binance’te transfer edilebilir, bu da onu eşler arası işlemler için güçlü bir varlık haline getirir.

İkinci avantaj, token sahiplerinin işlem ücretlerinde çeşitli indirimler kazanabilmesidir. SXP sahipleri, Swipe Cüzdanı ve Swipe Visa Kartı ile yapılan transferler de dahil olmak üzere Swipe ağındaki işlem ücretlerini ödemek için tokenlarını kullanabilir.

Bir diğer kullanım alanı, Swipe Visa banka kartı kullanımıyla ilgilidir. Kartta dört farklı seviye olması, SXP almayı ve tutmayı teşvik eder. SXP birikiminiz ne kadar yüksekse, kart seviyeniz de o kadar yüksek olur.

SXP tutmak, kart sahiplerine alışverişlerde indirimler ve popüler yayın hizmetlerine ücretsiz üyelikler gibi çeşitli ekstra avantajlar da sunabilir.

Altı ay boyunca 30.000 SXP stake eden kullanıcılar, tüm satın alma işlemlerinden %8 geri ödeme almaya ve ekstra başka avantajlardan faydalanmaya da hak kazanır.

Staking yapan kullanıcılar, ağın güvenliğine yönelik katkıları karşılığında da SXP ödülleri alabilir.

En önemlisi de SXP sahipleri ağ yönetişimine katılabilir, öneriler sunabilir ve Swipe ağını etkileyecek protokol değişikliklerini oylayabilir.

SXP Coin Kimin?

Geçtiğimiz yıl içerisinde tüm fiyat paritelerinde hızlı ticaret olanağı yapmak için oluşturulmuş SXP coini, Binance satın aldığını duyurmuştu.

Satın alımın hemen ardından ise SXP coin Binanceüzerinde listelenmiş ve fiyatı kendi içinde sürekli tarihi zirve hevesini zorlamıştı

SXP Coin Geleceği 2022

SXP coinin geleceği ile ilgili olarak piyasa analistleri ”Burn SXP” işlemleri yapıldıkça fiyatının artış göstereceğini düşünülüyor.

Tarihi zirvesi olan 5.85 Dolar’ı aşacağı ve yakım işlemleri tamamlandığında 1 SXP coinin 9 dolar bölgesine kadar çıkabileceğini düşündüklerini dile getiriyorlar.

Alt Yapısı ve Sundukları

Swipe (SXP)’ı dikkate alınması gereken bir seçenek haline getiren bir dizi avantaj vardır.

Birincisi, işletmelerin, kullanıcıların küresel olarak kripto para harcamaları için kart programları oluşturmasını sağlar.

Bu işletmeler, sezgisel bir arayüz aracılığıyla bu ağlar üzerinde tam kontrol sahibi olurlar.

Temassız Ödeme

Swipe’ın ana özelliklerinden biri, temassız özellikleridir. Kullanıcılar pandemi sırasında gereksiz risklerden kaçınmayı tercih ettiler ve bu Swipe’ı temassız kart üretme yönünde çalışmaya itti.

Swipe

Aynı zamanda, COVID son zamanlarda dijital para birimlerine olan ilgiyi artırmaya yardımcı oldu.

Swipe kullanıcıları mobil uygulama sayesinde , Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay ile Swipe kartlarını eşleştirebildiler.

Bu sayede kullanıcılar pos makinelerinde şifre yazmakla uğraşmadan hızlı ve zahmetsiz şekilde ödeme alabildiler.

Swipe (SXP) Cüzdanı

Swipe Wallet, çok varlıklı bir mobil cüzdan olarak çalışır. Pazara girişinizi kolaylaştırmak için yerleşik bir fiat dönüştürücüsü içerir.

Bu platformu kullanarak kripto satın alabilir ve saklayabilirsiniz ayrıca kart ile anında alışverişlerinizde bu varlıklarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcılar, arayüz aracılığıyla SXP’lerini küresel olarak kolayca gönderip alabilirler. Cüzdanınızı diğer popüler ödeme platformlarına da bağlayabilirsiniz.

NFT Pazar Yeri

Proje sahibinin Haziran ayı açılamalarında yer alan bir diğer konu ise NFT pazar yeriydi.

Kullanıcılara SXP ile satın alım yapabilecekleri çok az komisyonlar ödeyerek NFT’lerini satışa sunabilecekleri bir pazar yeri için çalıştıklarını duyurmuştu.

Twitter hesabında bu pazar yerinin ekran görüntüsünü paylaşan Joselito açıklamanın ardından NFT projesine dair ek bir bilgi sağlamadı.

Swipe (SXP) Coin Nasıl Alınır?

Swipe (SXP) Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

 
Alakalı İçerikler