NFT’ler, 2021’de Metaverse’in Ortaya Çıkmasıyla Gerçek Faydayı Buldu


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 1 Ocak 2022
  • Kategori: Metaverse Haberleri

Değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlık (NFT), 2021’deki kripto evrenin en büyük yeniliklerinden biridir. Metaverse, 2022’de yardımcı programı daha da ileriye taşımaya hazırlanıyor.

NFT’lerin büyümesi, popülerlik ve hem kripto topluluğu hem de ana akım tarafından kabul görme açısından bir sonraki seviyeye fırladı.

Başlangıçta bir balon olduğu düşünülen belirteçler (NFT’ler) şimdi kapsama alanlarını kripto evrende genişletiyor.

metaverse

 

NFT’ler ve metaverse alanı için en büyük hamle, Facebook’un erişimini sosyal medyanın ötesine ve Metaverse’e genişletmek amacıyla 28 Ekim’de Meta olarak yeniden markalandırıldığını duyurması oldu . Aslında, Ekim ayının son haftasında, yedi gün içinde 106 milyon doların üzerinde Metaverse arazisinin satıldığı ortaya çıktı.

Cryptoverse içinde, NFT koleksiyon çılgınlığı ilk olarak 2017’de CryptoKitties oyununun piyasaya sürülmesi ve ardından bu dijital kedilere olan taleple başladı.

Zirvede, blockchain oyunu Kasım 2017’de maksimum 140.000 günlük kullanıcı ve 180.000 günlük işlem kaydetti, ancak bu çekiş birkaç ay içinde hızla kayboldu.

O zamandan beri, koleksiyon alanı CryptoPunks, Bored Apes Yacht Club ve NBA Top Shots gibi ünlü koleksiyonlara sahip olmaya devam etti.

Ana akımda NFT’lere olan ilk ilgi, Christie’s ve Sotheby’s gibi geleneksel sanat galerilerinin ev sahipliği yaptığı müzayede satışları yoluyla Beeple gibi ünlü sanatçıların sanat eserlerinin dijitalleştirilmesi ve tokenleştirilmesinden geldi.

O zamandan beri, NFT’lerin kapsamı sanat, müzik, oyun, spor ve Tweet’leri (hemen hemen tüm dijital veya gerçek dünya varlıklarını) içerecek şekilde genişledi ve bu, değerlerini korurken ve benzersiz bir sahiplik sağlarken belirtilebilir.

GameFi Oyunun Kurallarını Değiştiriyor

Metaverse anlatısını izleyen NFT’ler için en önemli dönüm noktası GameFi protokolleridir. GameFi, oyun ve merkezi olmayan finansın (DeFi) tek bir ekosistem içinde birleşimi olarak tanımlanır. Kripto para borsasının araştırma kolu Huobi Research’e göre GameFi, blockchain oyunlarına olan ilgiyi yeniden canlandırdı.

NFT'ler, 2021'de Metaverse'in Ortaya Çıkmasıyla Gerçek Faydayı Buldu - mmmmmmmmmmmmm

2021’de bu konuda önde gelen protokol, oyuncuların evcil hayvanları için savaşmak, üremek, yükseltmek ve krallıklar inşa etmek için Axies’i evcil hayvan olarak toplayabildiği bir oyun evreni olan Axie Infinity oldu. Oyun ekosistemi, ekosistemin yerel belirteçleri olan AXS ve SLP tarafından desteklenmektedir.

Ethereum tabanlı oyun, Mart 2018’de piyasaya sürüldü ve Vietnamlı oyun geliştiricisi Sky Mavis tarafından geliştirildi. Bu yıl oyunu çevreleyen hype nedeniyle, Axie Infinity koleksiyonu kısa sürede NFT’lerin kısa tarihinde en çok işlem gören NFT koleksiyonu haline geldi. Koleksiyon, tüm zamanların satışlarında yaklaşık 4 milyar dolara ulaştı .

Axie Infinity, mevcut oyun içi ticaret hacmiyle diğer blockchain oyunlarını bir mil geride bıraktı.

NFT'ler, 2021'de Metaverse'in Ortaya Çıkmasıyla Gerçek Faydayı Buldu - aaaaaaaaaaaaaa

Oyunun günlük aktif kullanıcıları, bu yılın Mart ayında 20.000 kullanıcıdan bu yılın Aralık ayında 2,5 milyon kullanıcıya ulaştı ve dokuz aydan kısa bir sürede 125 kat artış gösterdi, yalnızca bu yıl heyecan kazanan bir oyun için dikkate değer bir başarı.

Oyun, Haziran ayında tek bir günde 9.72 milyon dolar kaydetti ve o sırada Tencent’in elinde tuttuğu rekoru aştı. 2021’in üçüncü çeyreğinde oyun, aynı dönemde toplam NFT işlem hacminin %19,5’ini ve 2,08 milyar dolarlık işlem hacmini oluşturdu.

Bu oyun Ethereum’a dayalı olsa da, blok zinciri tabanlı oyunlar Solana ve Binance Akıllı Zincir gibi blok zincir ağlarına yayılmıştır.

Splinterlands on Hive and Wax, Alien Worlds on Wax, Upland on EOS ve Binance Akıllı Zinciri tabanlı MOBOX gibi blockchain ağlarında popülerlik kazanan birkaç oyun var.

Blockchain oyun alanı ile toplanan yatırım, oyun şirketi Forte Labs tarafından toplanan 930 milyon dolarlık yatırımın öncülüğünde 2021’de bir milyar doları aştı.

Geleneksel oyun ve düzenlemelerden geri dönüş

GameFi, blok zinciri teknolojisinin tanıtımıyla oyun oynamayı bozuyor olsa da, geleneksel oyun endüstrisi bu yeniliği tam olarak almıyor. Steam/Valve, bu yılın başlarında tüm blockchain tabanlı oyunları platformundan yasaklamıştı. Buna karşılık, 26’dan fazla şirket ve savunma grubu, şirkete yasağı tersine çevirmesi çağrısında bulundu .

Ek olarak, Güney Kore hükümeti şimdi yeni kazan-kazan (P2E) oyunlarının piyasaya sürülmesini engelledi ve P2E modeline sahip mevcut blok zinciri oyunlarının Apple Store ve Google Play Store’dan kaldırılmasını istedi.

Buna karşılık, Fortnite’ın yaratıcısı Epic Games, şirketin kripto para birimini ve blok zinciri tabanlı varlıkları destekleyen blok zinciri tabanlı oyunlara açık olduğunu söyledi.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk bile 22 Aralık’ta yaptığı bir röportajda, şirketinin teknolojisi olan Neuralink’in uzun vadede Metaverse’den daha iyi olduğuna inandığını, çünkü “birisinin ağzını sıkılaştırdığını ” görmediğini belirtti.

Bütün gün yüzlerine bakıyorlar.” Musk şunları ekledi: “Uzun vadede, sofistike bir Neuralink sizi tamamen sanal gerçekliğe sokabilir. Sanırım meta veri evreninde kaybolmaktan çok uzağız, bu kulağa biraz modası geçmiş bir kelime gibi geliyor.”

Geleneksel oyun endüstrisinin ve bazı düzenleyicilerin tepkisine rağmen, GameFi inanılmaz bir hızla büyüyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk Bitcoin tabanlı ETF’nin arkasındaki şirket olan ProShares, Apple, Meta ve Nvidia gibi şirketleri içerecek Metaverse odaklı bir ETF başlatma planlarını açıkladı.

Şirket, Solactive Metaverse Theme Index’in (SOMETAV) performansını izleyecek olan ProShares Metaverse Theme ETF adı altında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) ETF başvurusunda bulundu.

Danışmanlık Big4 şirketlerinden biri olan PricewaterhouseCoopers (PWC) Hong Kong bile ayak parmaklarını Metaverse’e soktu.

Şirket, metaverse oyunu Sandbox’ta bir arsa satın aldı . İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari bile, İsviçreli blockchain girişimi Velas Network ile yaptığı bir anlaşmanın ardından NFT’leri ima etti.

Bu tür işletmeler, Metaverse’de iş modelleri oluşturmak ve gerçek dünya ile verimlilik ve çapraz uyumluluk elde etmek için blok zinciri teknolojisini kullanabilir.

2021, DeFi ve NFT’lerin yılı olarak kabul edilebilirse, 2022’nin GameFi ve Metaverse yılı olacağı neredeyse kesin.

 
Alakalı İçerikler

Ferrari CEO’su Metaverse ve Web3 planlarını açıkladı

Ferrari CEO’su Metaverse ve Web3 planlarını açıkladı

4 Şubat 2022

Dijital evrendeki ilerleyiş tüm hızıyla sürüyor. Dev şirketler bir bir yerlerini almak için kıyasıya yarışıyor. Geride kalanlar ise tarihin tozlu sayfalarında kalmayı göze almal...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE