Kripto tasfiyeleri devam ediyor: Son 4 saat içinde yatırımcıların paraları sıfırlandı


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 7 Ocak 2022
  • Kategori: Blockchain

2021 yılının Kasım ayından bu yana geri çekilen bir Bitcoin var. Bitcoin’in ciddi bir kırılım göstermesi tüm piyasayı aşağıya yolladı. Fenomenler her ne kadar ayı piyasasında değiliz, imajı çizseler de söylentilerinin boş olduğunu gördük. Aslında bu tecrübeyi 2021 yılında yaşamıştık. Kripto piyasası kademeli bir şekilde düşüş yönünde ilerlemişti. Ancak çoğu dönüş olacağını düşündü. Artık dönüşü olmayan bir yoldayız. Bu sırada kripto tasfiyeleri ise adeta can yakıyor. 

Bitcoin resmen ayı piyasasına girdi. Bunun en iyi göstergesi, son üç gün içinde meydana gelen büyük kripto tasfiyeleri. Kripto analiz platformu Coinglass’ın verilerine göre, son 24 saat içinde 900 milyon doların üzerinde kripto tasfiyesi gerçekleşti. Tasfiyelerin %80’e yakını, uzun pozisyonlardaki yatırımcıların silinmesi oldu.

Kaldıraçlı işlemlerin sıklığı nedeniyle ciddi bir boşaltma işlemi yapıldı. Borsalar açık olan pozisyonları likidite ederek neredeyse hepsini sıfırladı. Tasfiyelerde başı ise Bitcoin çekti. Çarşamba gününden bu yana 500 milyon dolar insanların cebinden alındı.

Kripto tasfiyeleri devam ediyor: Son 4 saat içinde yatırımcıların paraları sıfırlandı - Bitcoin tasfiyeleri

Kripto tasfiyeleri ile beraber ayı piyasası bizleri bekliyor

Bitcoin fiyat düşüşünün ve Bitcoin tasfiyelerinin ardından piyasa hissiyatları kutuplaştı. Bazı piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in artık resmi olarak bir ayı piyasasında olduğunu açıkladı. Daha önce fiyat düşüşünü bir ayı tuzağı olarak nitelendiren bir gözlemci KSICRYPTO, geri adım attı ve bunun tam bir ayı piyasası olduğunu söyledi.

Kripto tasfiyeleri devam ediyor: Son 4 saat içinde yatırımcıların paraları sıfırlandı - BTC likidite

2022’de bir Bitcoin ayı piyasası öngören Bitcoin yatırımcısı CryptoWhale, fiyat düşüşüne şaşırmadığını yineledi. Bitcoin’in uzun zamandır sahte para ve dolandırıcılık tarafından desteklenen bir balonun içinde olduğunu savunuyor.

Kripto tasfiyeleri sonrasında ayı piyasasında olduğumuz söyleyen fenomenler çoğaldı. Ancak yine de iyimser konuşan analistler de var. Bunu bir sert düzletme olarak nitenlendiren Smartcontracter, bu senenin içinde BTC’nin 100 bin dolara ulaşacağına inanıyor.
Alakalı İçerikler

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

7 Şubat 2022

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ivme yakalayan Bitcoin, yeni haftaya da hızlı giriş yaptı. Lider kripto para birimi, beklenenden daha iyi bir performans sergiledi. Özellikle de hafta...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE