Kripto spot ticaret hacimleri en düşük seviyelerle rekor kırıyor


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 4 Şubat 2022
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Dijital piyasalarda yaşanan düşüşlerden sonra ilkler yaşanmaya devam ediyor. Düşüşün etkileri zamanla daha hissedilir seviyeye geliyor. Aslında son günlere baktığımızda pozitif bir görünüm var. Ancak kripto varlıkları yine de güvenli bölgeye ulaşamadı. Bu da kripto spot ticaret hacimlerinde yeni bir dip seviyeyi gösterdi. 

Kripto varlıklarındaki devam eden düşüşün ortasında, spot ticaret hacimleri bu yılın başlarında Ocak ayında ciddi bir darbe aldı. Dijital varlık veri sağlayıcısı CryptoCompare, kripto borsalarındaki toplam spot ticaret hacmini paylaştı. CryptoCompare, geçen ay 1,81 trilyon art arda %30’un üzerinde düştüğünü bildirdi. 

Rapor ayrıca toplam kripto spot işlem hacimlerinin Aralık 2020’den bu yana 1,17 trilyon $ ile en düşük seviyesine ulaştığından bahsediyor. Kripto spot işlem hacimleri Kasım 2021’de 3,2 milyar $ ile zirveye ulaştı. Bu rakamlarla birlikte Aralık 2020’den bu yana yani 14 ayın en dip seviyesi görülmüş oldu.

Kripto spot ticaretinde düşüşler dikkat çekiyor

Geçen ay boyunca, Bitcoin ve Ethereum gibi bazı en iyi kripto para birimlerinin fiyatı %20-25 oranında düzeltildi. Öte yandan, bazı altcoinlerin fiyatı yarıya indi. Hatta yüzde 60-70’leri geçen düşüşler anlık görüldü. 2022 yılının ilk ayı kripto piyasası için fazlasıyla kötü geçti. Şubat ve Mart ayının bir kısmı için analistler daha iyi geçeceğini düşünüyor. 

Ocak ayında üst seviye kripto spot hacimlerinin %21,2 düşüşle 1,6 trilyon dolara düştüğünü ve alt seviye spot hacimlerinin %66,3 düşüşle 175 milyar dolara gerilediğini gösteriyor. En üst düzey borsalar şu anda spot işlem hacimlerinin %90’ını temsil ediyor.

Vadeli işlemlerde işin durumu daha farklı

Kripto spot ticarette bir miktar yavaşlama olsa da, türev piyasası Ocak ayının son ayında artan aktivite gördü. Bu, piyasa katılımcılarının vadeli işlemlere ve opsiyonlara yönelirken artan spekülasyonları ve riskten korunmaları olduğunu gösteriyor. 

Bireysel borsalara bakıldığında, Binance geçen ay Ocak ayında hacme göre en büyük üst düzey borsa oldu. Binance, Ocak ayında toplam hacimlerin %51,6’sına katkıda bulunan türev piyasasında da öncüsü olmayı başardı.
Alakalı İçerikler

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

7 Şubat 2022

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ivme yakalayan Bitcoin, yeni haftaya da hızlı giriş yaptı. Lider kripto para birimi, beklenenden daha iyi bir performans sergiledi. Özellikle de hafta...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE