Kripto Paralar Neden Düştü? 300 Milyar $ Borcu Olan Çinli Şirketin İflası Piyasalarda Düşüşe Neden Oldu


  • Yazar: DUYGU
  • Tarih: 11 Kasım 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Kripto para birimlerinde geçtiğimiz günlerde yaşanan rekor üstüne rekor yükselişlerden sonra bugün yaşanan ve çok ani olan düşüşler yatırımcılar arasında kripto paralar neden düştü sorusunun dolaşmasına neden oldu.

Çinli Şirket Evergrande’nin iflasını açıklaması kripto para piyasaları da dahil olmak üzere borsa ile alakalı tüm alanlarda geniş yankı uyandırdı. Kripto paralar neden düştü, kripto paralar düşmeye devam edecek mi, Çinli iflas arkasındaki sebepler neler, Evergrande neden iflas etti gibi soruların cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Evergrande Şirketinin İflası Sonrası Kripto Paralar Neden Düştü?

Şirketin iflasının kripto paralarda neden değer kaybı yarattığına bakmadan önce gelin birlikte bu aşamaya gelen Evergrande firmasının neler yaşadığına bir göz atalım.

Evergrande firması Çin’de bulunan ve piyasalarda global çapta önemli bir yere sahip olan firmalardan biri. Firma Çin’in en büyük 2. Emlak geliştiricisi olarak gösteriliyor ve dünyadaki en büyük şirketlerden biri olarak kabul görüyordu. Ancak geçtiğimiz aylarda Evergrande içerisinde bazı işler ters gitti ve firma yaklaşık 300 milyon dolar kadar borç yaptı.

kripto paralar neden düştü
kripto paralar neden düştü

Temerrüt yapan şirket için bir süre bekleme kararı alındı ve şirketin borcunu ödemesi beklendi. Ancak belirtilen süre içerisinde vadettiği ödemeleri yerine getiremeyen ve daha fazla borçlanan şirket an itibariyle iflasını açıkladı. İflasın açıklanması ise piyasaları olumsuz etkiledi ve birçok yatırım aracı olumsuz yönde etkilendi.

Kripto Paralar Neden Düştü, Bitcoin Ne Olacak?

Yaklaşık 48 saat önce yeni bir rekora imza atan Bitcoin ve beraberindeki birçok coin yatırımcılara büyük güven vermişti. Öyle ki BTC ve ETH’daki peş peşe gelen rekorlar piyasaların daha da hareketleneceğini gösteriyordu. Ancak şirketin iflası sonrasında piyasalarda adeta bir deprem meydana geldi ve bu gelişmelerden kripto para piyasaları da etkilendi. Esas olarak Bitcoin ve diğer coinler ile doğrudan bir ilgisi bulunmayan bu şirketin iflas etmesi neden kripto paraları etkiledi tam olarak anlaşılmış değil.

Kripto Paralardaki Düşüş Ne Kadar Devam Edecek? 

Şunu belirtmeliyiz ki kripto para piyasalarında yaşanan yükseliş hareketlerinin bir düzeltme yapması bekleniyordu. Bu düzeltme genel olarak yatırımcıların kararlarından gelecek gibi duruyordu. Lakin Evergrande firmasının iflası bu düzeltmeyi biraz daha hızlandırmış gibi duruyor. Önemli kripto para yatırımcılarına göre Çinli iflas kararı sonrasında kripto para borsaları çok az etkilenecek. Öyle ki birçok analist yıl sonundaki BTC ve ETH gibi coinlerin fiyat tahminleri konusundaki düşüncelerini koruduğunu görebiliriz. Uzmanlar yatırımcılara kripto paralar neden düştü sorusunun yerine bu düşüş sonrasında ne gibi bir hareket gerçekleşeceği sorusuna yoğunlaşmalarını öneriyor.
Alakalı İçerikler

Kripto Paralardaki Düşüş Sebebi Belli Oldu

Kripto Paralardaki Düşüş Sebebi Belli Oldu

21 Aralık 2021

Geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşü ele aldığımızda düşüşün tetiklenmesinde Joe Biden’in sermaye kazançlarına ilişkin vergi dilimini artırması Kripto Para Düşüş Sebebi için et...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE