Korku endeksi kripto son durum ne?


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 13 Ocak 2022
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

2021 yılının son günerinde yaşanan Bitcoin düşüşü yeni yılda da devam etti. Çoğu yatırımcının beklentisi yeni yıl için yükselişti. Ancak öyle olmadı. BTC, düştükçe düştü ve dip seviyeleri aramaya başladı. 8-9 Ocak zaman diliminde ise 40K bölgesini test etti. Daha sonrasında ise 39.500 dolara kadar kırılım geldi. Bu esnada korku endeksi kripto tarafında ise aşırı endişe başladı. 

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne (CFGI) göre, duygular “aşırı korku” olduğunu gösterdi. CFGI puanının 10 olduğunu bizlere söyledi. CFGI puanı en son 171 gün önce 21 Temmuz 2021’de bu kadar düşüktü.

Bugün ise yine korku endeksi kripto verilerine baktığımızda bir yükselişten söz edemeyiz. Bugün korku endeksi yüzde 21, dün 22, geçtiğimiz hafta ise ortalama yüzde 15 civarında kaldı.

Korku endeksi kripto yatırımcıların tedirgin olduğunu söylüyor

Korku endeksi kripto yatırımcıların tedirgin olduğunu söylüyor

9 Ocak Pazar günü ölçülen korku endeksi kripto yüzde 10 seviyelerinde çıktı. Son zamanların en düşük seviyesi olan bu rakam yatırımcıların ne kadar çok korktuğunu gösteriyor. Ancak bu korku esnasında balinalar ise sürekli alım yapıyor. Panik satışların olması kimine göre bir fırsat niteliğinde.

Korku endeksi kripto son durum ne? - Korku endeksi

Korku artınca satışlar gelir. Açgözlülük seviyesinde ise piyasa daha çok rahatlar. Yatırımcılar bekler ve hemen satış yapmaz. Sadece bu orana bakarak bile alım ve satım yapan uzun vadeli yatırımcılar var. Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi ne kadar düşükse alım imkanına işaret eder. Açgözlülük arttığında ise artık satış vaktinin geldiğini piyasa söyler.
Alakalı İçerikler

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

Bitcoin son durum: Golden ve Death Cross

7 Şubat 2022

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ivme yakalayan Bitcoin, yeni haftaya da hızlı giriş yaptı. Lider kripto para birimi, beklenenden daha iyi bir performans sergiledi. Özellikle de hafta...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE