Hindistan Kripto Para Birimlerini Yasaklıyor Mu? Karar 23 Aralık’tan Sonra Belli Olacak


  • Yazar: DUYGU
  • Tarih: 25 Kasım 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Kripto para sektöründe zaman zaman gelen olumsuz haberlere bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz aylarda yaşanan Çin—kripto para gerilimine benzer bir gerilim de Hindistan Merkez Bankası’ndan geldi Hindistan’ın yaptığı açıklamalar kripto para birimlerinin yasaklanacağı anlamına mı geliyor, Hindistan kripto para birimlerini yasaklayacak mı? Tüm detaylara haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Hindistan Kripto Para Birimlerine Düzenleme Getirecek

Geleceğin yazılım ülkelerinden biri olması beklenen Hindistan geçtiğimiz saatlerde kripto para yatırımcılarını şoke eden bir açıklama yaptı. Hükümet Hindistan Merkez Bankası’nın çıkaracağı dijital para birimi projesinde kolaylık olması için bir tasarı hazırladı.

Hindistan parlamentosu “Kripto Para ve Resmi Dijital Para Düzenleme Yasası 2021” adında bir tasarı hazırladı. Uzmanlar bu tasarının görüşülmesinden sonra Hindistan genelinde tüm kripto para birimlerinin yasaklanacağını düşünüyor. Lakin iyi haber şu ki tasarı içerisinde teknoloji ve bilişimin desteklenmesi ile kullanımı için belirli muafiyetler de bulunuyor.

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda “Tasarının amacı Hindistan MB tarafından ihraç edilecek resmi dijital paranın oluşturulması için sistemi kolaylaştırmak.” İfadelerine yer verildi. Parlamento söz konusu yasa tasarısını 29 Kasım ila 23 Aralık tarihleri arasında görüşecek.

hindistan kripto para
hindistan kripto para

Hindistan hükümetinin önemli ismi Modi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada kripto para birimlerinin atası olan Bitcoin’in genç nesil için tehlikeli olduğunu söylemişti. Hindistan başbakanı Modi’nin bu açıklamalarının kripto paraları yasaklamaya yönelik bir hareket olarak düşünülüyor.

Hindistan’da şu an için yaklaşık 20 milyar kişinin kripto paralara yatırım yaptığı düşünülüyor. Ve bu yatırımcıların yaklaşık 6 milyar dolar değerinde servete sahip olduğu tahmin ediliyor. Böylesine büyük bir yatırımcı kitlesinin ve yatırımın piyasalardan çekilmesinin ne gibi etkiler doğuracağı ise merak konusu.

Hindistan Kripto Para Birimlerini Yasaklarsa Ne Olacak?

Hindistan kripto para tasarısının sonuçlarının ne olacağı merak konusu. Şu sıralar mevcut olarak devam eden düşüşlerin kripto paralara gelecek bir yasaklama sonucunda daha da artması bekleniyor. Öte yandan Çin hükümeti tarafından yapılan yasaklamaların da kısa süre içerisinde etkisini yitirdiğini göz önünde bulunduracak olursak piyasaların nasıl etkileneceği tam bir muamma.
Alakalı İçerikler