Hazine Ve Maliye Bakan Yardımcısı Kripto Açıklamasında Bulundu


  • Yazar: Burak Köse
  • Tarih: 28 Eylül 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül kripto paralar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı kripto para açıklamalarında bulundu. Açıklamalarla birlikte Türkiye’nin kripto para konusundaki kararları da netleşmeye başladı.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Kripto Paralar Hakkındaki Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı kripto paralar hakkında açıklama yaparak, karşılığı olan dijital paralarla “arkasında kimin olduğu bilinmeyen” kripto paralar arasında ciddi bir ayrımın yapılması gerektiğini dile getirdi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı kripto para açıklamasında Türkiye’de devam dijital para çalışmaları hakkında, “Karşılığı olan, arkasında net bir otorite bulunduran parayla, karşılığının ne olduğu bilinmeyen ve arkasında kimin olduğu bilinmeyen paraları aynı şekilde değerlendirmemiz mümkün değil.”

Hazine Ve Maliye Bakan Yardımcısı Kripto
Hazine Ve Maliye Bakan Yardımcısı Kripto Açıklamasında Bulundu 1

Kısa süre önce yayınlanan Orta Vadeli Program’da TCMB’nin dijital para için gerçekleştirdiği test programında “daha yaygın ve geniş katılımlı” bir şekilde sürdürüleceği açıklanmıştı. TCMB Türkiye’nin dijital lirası için ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK – BİGEM’in katılımlarıyla bir iş birliği platformu kurulmuştu.

Ülkemizde elektronik ortamlarda sunulan hizmetlerin aracılık maliyetlerini de azaltacağını dile getiren Gül, “Merkez bankamızın dijital para yasası hazırlığı bulunuyor. Bu adımlarla birlikte ekonomimiz daha ciddi bir derinlik kazanmış olacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Finansın Geleceği Zirvesi’nde gerçekleştirdiği konuşmada “kripto paranın yaratmış olduğu ve gelecekte yaratacağı tahribatı minimum seviyeye taşımak indirmek için” düzenlemeler yapacaklarını da dile getirdi.
Alakalı İçerikler