Grayscale’in Raporuna Göre Metaverse Trilyon Dolarlık Bir Pazar Haline Gelebilir


  • Yazar: admin
  • Tarih: 27 Kasım 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Metaverse, Türkçe anlamı ile sanal gerçeklik evreni olarak tanımlanıyor. New York Merkezli dijital varlık yönetim şirketi Grayscale’in raporuna göre Metaverse evreni, trilyon dolarlık bir pazar haline gelebilir. Buna göre sanal oyun dünyalarından elde edilen gelirin 2025’te 400 milyar dolara kadar çıkabileceği söyleniyor. 

Kripto yatırım devi Grayscale yakın zaman içerisinde yayınladığı bir raporda, net bir tarih vermeden Metaverse evreninin yıllık 1 trilyon doların üzerinde bir gelir piyasası fırsatı yaratabileceğini söyledi.

Perşembe günü yayınlanan bu raporun adı “Metaverse, Web 3.0 Sanal Bulut Ekonomileri”. Rapor, oyun ve yaşam tarzı trendlerinin blok zincirinin dijital dünyalar için altyapı sağlama potansiyeliyle kesişmesinden doğacak fırsatı araştırıyor. 

Grayscale, Decentraland ve benzeri projelerin insanların birbirleriyle etkileşim kurmasına, yönetmesine ve jeton kazanmalarına ve çevrimiçi harcadıkları zaman için gerçek dünya kazanımları elde etmelerine izin verdiğini ifade etti. Şirket, insanların çevrimiçi ortamda giderek daha fazla zaman geçirdiğini ve aynı zamanda dijital alemlerde sosyal statü oluşturmak için para harcadıklarını da sözlerine ekledi.
Grayscale firması, sanal oyun dünyasından elde edilen gelirin 2020 yılında 180 milyar dolar seviyesindeyken, 2025’te 400 milyar dolara yükselebileceğini söyledi. Şirket, bu 400 milyar doların ezici çoğunluğunun, premium oyunlara yapılan harcamalara kıyasla oyun içi harcamalar olacağını belirtti. Yani oyunu ücret karşılığında sayanlar yerine, ücretsiz oynama şansı verip, oyun içindeki güçlendirmeleri ve eşyaları satanların daha başarılı olacağı düşünülüyor.

Metaverse Adaptasyonu Hızla Gelişiyor

Sanal gerçeklik adaptasyonu adına aldığımız son haber, Facebook’un Meta adıyla yeniden markalaşma girişimi oldu. Öte yandan Metaverse tabanlı kripto para birimleri MANA ve SAND hızla büyüyor. Öte yandan kripto para piyasalarının düşüşe geçtiği şu dönemlerde yükseliş gösteren coinlerin birçoğu sanal gerçeklik evrenine ait olan coinler oldu. Hızla büyüyen ve yaygınlaşan bu sektörün, varlık gösterdiği piyasalarda güç kazanmasına da şaşırmamak gerekir.
Alakalı İçerikler