Gizliliği ön plana çıkaran varlık: Tornado Cash nedir?


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 31 Ocak 2022
  • Kategori: ALTCOİN

Kripto varlıklar ilk olarak ortaya çıktığı zaman gizlilik ön plana çıkmıştı. Takip edilememesi ve iz sürülememesi gibi nedenlerden dolayı insanların hafızasında yer edinmişti. Ancak işin gerçekliği başkaydı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şehir efsanesi haline gelen bir durum ortaya çıktı. Fakat istenildiği taktirde varlıkların izi sürülebilir ve hangi işlemler yapılabildiği gözükebilir. Bazı varlıklar ise gerçekten takip edilememesi için ortaya çıktı. Bunlardan biri de Tornado Cash. 

Politikacılar ve milletvekilleri tarafından kriptoya yönelik en çok atıf yapılan eleştirilerden biri kara para aklamada kullanılıyor olması. Bu görüş ise tamamen kendisiyle zıt bir çelişkiyi içinde barındırıyor. Öncelikle kripto varlıklar hayatımızda yok iken kara para aklama zaten yapılıyordu. Ayrıca kripto dünyasının genel piyasa değeri henüz yeni yeni 2 trilyon doları geçti. 

Yıllık para aklamada kullanılan miktar ise tam olarak 2 trilyon dolara denk geliyor. Dünya genelinde bu ve buna benzer yapılan kampanyalar tamamen sistemi kötülemek adına. Elbette içlerinde kötü kullanım için kullananlar var. Ancak genele yaymak yanlış olacaktır.

Geleneksel eski nakit paranın hala kara para aklama para birimi tercihi olduğu doğru olsa da, kripto para birimleri son yıllarda politika yapıcılar arasında kötü bir itibar kazandı.

Gizlilik üzerine inşa edilmiş dijital para Tornado Cash

Gizlilik üzerine inşa edilmiş dijital para: Tornado Cash

Son haftalarda bir dizi yüksek profilli kripto soygunu , bilgisayar korsanlarının izlerini gizlemek için kullandıkları ticaret araçlarını vurguladı. Tornado Cash DeFi karıştırma hizmeti, suçlu veya başka türlü kripto işlemleri için soğuk bir iz bıraktığı için favorilerinden biri haline geldi. 

Tornado Cash nedir?

Piyasalarda TORN olarak da bilinen kripto para birimi, son günlerin öne çıkan varlığı oldu. Altyapısı itibarıyla çok dikkat çeken varlığı gelin yakından tanıyalım. Burada iki farklı bilgi vererek kripto para birimine göz atalım.

Tornado Cash, Ethereum üzerine kurulu, merkezi olmayan, gözetimsiz bir gizlilik çözümüdür. Alıcı ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlem gizliliğini geliştirir.

Tornado Cash, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini, işlemi tanımlayan bir not hash ile birlikte akıllı sözleşmesine yatırmalarına izin vererek çalışır. 

İşlemi daha da karmaşık hale getirmek için bir süre geçtikten sonra, kullanıcı, fonları geri çekmelerine izin veren sözleşmeye geçerli bir anahtarın kanıtını sunar. Temelde sıfır bilgi kanıtlarını kullanarak kaynak ve hedef adresler arasındaki bağlantıyı koparır.

Kısacası TORN kişilerin yaptıkları hareketleri tamamen gizli tutar. Hiçbir şekilde ikincil bir kişinin erişmesine izin vermez. Bu gizlilik isteyenler için iyi bir şey. Ancak siber saldırılarda kullanıldığında bulunması imkansız olduğunu değiştirmiyor.

Siber suçluların gözdesi: TORN

Bilgisayar korsanlarının Aralık ayında Bitmart borsasından 196 milyon dolarlık çalıntı kriptoyu yıkamak için Tornado Cash kullandığını da ekledi. Tornado Cash, Blockchain analiz firması AnChain’e göre geçtiğimiz yıl içinde 10 milyar dolardan fazla kripto işlemi gerçekleştirdi. AnChain CEO’su ve kurucusu Victor Fang şunları söyledi: 

“Gizlilik suç değil ama suçlular bu gizlilik çözümlerini arıyor. Bu, buzdağının görünen kısmı, oyunun gidişatını göreceğimiz geleceğin başlangıcı.”

 Tornado Cash ne zaman ortaya çıktı?

TORN, henüz piyasaya yeni giriş yapan bir varlık. Coinmarketcap verilerine baktığımızda 2021 yılının son çeyreğinde piyasaya girdiğini görüyoruz. Henüz yeni olmasına rağmen çabuk ses getirebilen bir proje oldu.

1 TORN fiyat ne kadar?

1 TORN fiyat ne kadar?

Tornado Cash, piyasaya sükse yapacak bir fiyatla giriş yaptı. Piyasa girişi 200 doların üstünde oldu. Giriş yaptıktan kısa süre sonra ise ATH gerçekleştirdi. 437 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

En düşük seviyesini 7 gün önce yaşadı. 18.50 dolarla 2022 yılında dip seviyesiyle tanışmış oldu. En yüksek seviyesinden bu yana sürekli bir düşüş içinde olan varlık. Toplam maksimum arzı 10 milyon adet.

TORN alım ve satım nerelerde yapılabilir?

Tornado Cash, hemen hemen yatırımcıların takip ettiği borsalarda yer alıyor. Gateio, MEXC, Poloniex bunlardan birkaçı. Özellikle Binance borsasında listelenmesi varlığı daha önemli bir hale getiriyor. Ayrıca merkeziyetsiz borsalar üzerinden de alım yapılabilir.
Alakalı İçerikler

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

7 Şubat 2022

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Litecoin, demirbaş varlıklardan biri. Her ne kadar yeni kripto para birimleri çıksa da popülerliğini yitirmiyor. Her dönemde belli bir alıcı ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE