Frax Share (FXS) Coin Nedir?


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 30 Aralık 2021
  • Kategori: ALTCOİN

Frax açık kaynaklı ve tamamen on-chain olarak çalışıyor ve şu anda Ethereum’da uygulanıyor.

Frax Protokolü, ilk kesirli algoritmik stablecoin sistemidir. Frax açık kaynaklı ve tamamen on-chain olarak çalışıyor ve şu anda Ethereum’da uygulanıyor.

Frax protokolünün nihai amacı, BTC gibi sabit tedarikli dijital varlıklar yerine oldukça ölçeklenebilir, merkezi olmayan, algoritmik bir para sağlamaktır.

Frax Share (FXS) Nedir?

Fxs coin, Bitcoin gibi kaynağı sabit olan paralar yerine yüksek düzeyde ölçeklenebilir, merkezi olmayan, algoritmik bir para sağlamak amacıyla Frax protokolü tarafından oluşturulan kripto para birimi.

Frax

Frax Protokolünün Ethereum alt yapısında oluşturduğu Fxs coin, ile dünyayı kısmen teminatla desteklenen ve kısmen algoritmik olarak stabilize edilen ilk kesirli-algoritmik sabit fiyatlı kripto para ile tanıştırdı.

Frax açık kaynaklı, izinsiz ve tamamen BlockChain tabanı üzerindedir. Ethereum ve diğer zincirlerde uygulanmaktadır. Frax stabil bir para iken Fxs belirteci değişken bir para birimidir.

Frax, tedarikinin bazı kısımları teminat ve tedarik algoritmasının bazı kısımları ile desteklenen benzersiz bir stablecoin’dir. Teminatlı ve algoritmik oran, piyasanın FRAX stablecoin fiyatlandırmasına bağlıdır.

FRAX 1doların üzerinde işlem yapıyorsa, protokol teminat oranını düşürür. FRAX 1 doların altında işlem yapıyorsa, protokol teminat oranını artırır.

Yapılan açıklamalara göre FRAX, topluluk tarafından yönetilir ve etkin bir yönetim içermeyen oldukça özerk, algoritmik bir yaklaşımı vurgular.

Ayrıca Frax v1, Uniswap (ETH, USDT, USDC zaman ağırlıklı ortalama fiyatlar) ve Chainlink (USD fiyatı) oracle’larını kullanır.

Bunlara ek olarak Frax Protokolünde iki adet kripto para birimi bulunuyor:  FRAX, 1 dolar civarında sıkı bir bandı hedefleyen stablecoin’dir.

Frax Shares (FXS) ise ücretler, senyoraj geliri ve fazla teminat değeri tahakkuk eden yönetişim token’ıdır.

Frax’tan önce, stablecoin’ler üç farklı kategoriye ayrılıyordu: geleneksel para teminatlı, kripto para birimi ile aşırı teminatlı ve teminatsız algoritmik.

Frax, kendisini 4. ve en benzersiz kategoride fraksiyonel-algoritmik olarak sınıflandıran ilk merkezi olmayan stablecoin olarak nitelendiriyor.

Öte yandan Frax Protokolü, 2019’da ilk kesirli algoritmik stablecoin fikrini ortaya atan Amerikalı yazılım geliştiricisi Sam Kazemian’ın buluşudur.

Frax mühendislerinin kurucu ekibinde Travis Moore ve Jason Huan yer alıyor. Sam Kazemian, stablecoin’lerin hızla büyüdüğünü, ancak hiçbirinde algoritmik para politikası ve teminatlandırma karışımı olmadığını fark ettiğinde fikri geliştirdi.

Fxs Coin Teknik Bilgiler

Kuruluş ismi: Frax
Kripto para birimi: FXS
Tür: Token
Alt yapı: Ethereum
Sertifika: Yok
Madencilik: Yok
Stake: Var
Sözleşmeler: Ethereum ve Fantom
Kurucu: Sam Kazemian
Kuruluş yılı: 2019
Piyasaya çıkış tarihi: Kasım 2020
Konum: Cayman Adaları, Birleşik Krallık
Toplam arz: 100 milyon
Maksimum arz: Belli değil
Dolaşan tedarik: 19 milyon+ (07-21)

Kurucu: Sam Kazemian, blok zincirindeki ilk merkezi olmayan çevrimiçi ansiklopedi olan Everipedia’nın kurucu ortağı ve Başkanıdır. 2015 yılında Theodor Forselius, Mahbod Moghadam ve Travis Moore ile şirketi kurdu. Sam, İranlı-Amerikalı bir yazılım mühendisi, girişimci ve kripto para meraklısıdır.

FXS Coin Özellikleri

Frax protokolü FXS coin desteği ile birlikte daha önce hiç görülmemiş kavramları tek protokol de bir araya getiriyor. Bunlar:

  • Fraksiyonel-Algoritmik – Fxs coin, arzının bir kısmı teminatla desteklenen ve tedarikin bir kısmı algoritmik olan ilk ve tek stabilcoindir. Bu, FRAX’ın arzının bir kısmının yüzer/desteksiz olduğu ilk sabit para olduğu anlamına gelir. FRAX 1 doların üzerinde işlem görüyorsa protokol teminat oranını düşürür. FRAX 1 doların altında işlem görüyorsa protokol teminat oranını artırır.

  • Merkezi Olmayan ve Yönetişim Küçültülmüş – Topluluk tarafından yönetilir ve aktif yönetim olmaksızın oldukça özerk, algoritmik bir yaklaşımı vurgular.

  • Tamamen zincir üstü oracle’lar – Frax v1, Uniswap (ETH, USDT, USDC zaman ağırlıklı ortalama fiyatlar) ve Chainlink (USD fiyatı) oracle’larını kullanır.

  • İki Token – Fxs coin 1$/madeni para civarında sıkı bir bandı hedefleyen sabit paradır. Frax Shares (FXS), ücretler, senyoraj geliri ve fazla teminat değeri tahakkuk eden yönetim belirtecidir.

  • Kripto Yerel TÜFE – Frax’ın nihai vizyonu, FXS sahipleri (ve diğer protokol belirteçleri) tarafından yönetilen Frax Fiyat Endeksi (FPI) olarak adlandırılan TÜFE’nin ilk kripto yerel sürümünü oluşturmaktır. FRAX şu anda USD’ye sabitlendi, ancak yaşam standardını sabit tutan ilk merkezi olmayan, izinsiz yerel hesap birimi olmayı hedefliyor.

Fxs Coin Yorum

FXS coin, arkasında bulunan ekip ve fikir sayesinde önemli bir proje olarak nitelendiriliyor. Yatırımcıların ise projeye güvendikleri için kripto para biriminin geleceğine güvendikleri de görülüyor.

Ancak yine de proje biraz daha gelişene kadar takipte kalmakta fayda olduğunu ve aceleci davranmamak gerektiğini düşünenler de bulunuyor. Bu noktada yorumları daha doğru değerlendirebilmek için FXS coin güncel verilerin bakmak faydalı olacaktır.

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki Fxs coin sabit bir para birimi değil ve kısaca açıklamak gerekirse Frax protokolü sabit bir fiyat sunarken FXS belirteci ile sabit olmayan, değer tahakkuk eden bir belirteç oluşturmuşlar.

Yani sistemin düzgün çalışması, kullanıcı ve yatırımcı teşviki için oluşturulmuş bir token. FXS coin aracılığıyla yönetişime uygun parametreler arasında teminat havuzlarının eklenmesi/ayarlanması, çeşitli ücretlerin ayarlanması (para basma veya itfa gibi) ve teminat oranının yenilenmesi yer alıyor.

Aslında 2019 yılında kurulan bir proje 2022 yılına gelinen süreçte Ethereum alt yapısında oluşturulan ve bir çok borsa dan talep görerek aynı zamanda Binance zincirinde de yayınlanan bir token olarak günümüze kadar ulaştı.

FXS arzı başlangıçta 100 milyon jetona ayarlandı, ancak FRAX daha yüksek algoritmik oranlarda basıldığından dolaşımdaki miktar muhtemelen deflasyonist olacaktır.

Protokolün tasarımı, FRAX talebi arttığı sürece FXS’nin arzda büyük ölçüde deflasyonist olacağı şekildedir.

Fxs Coin Geleceği

Frax kuruluşu bir yıl içerisinde toplam 100 milyon adet olan arzın 65 milyon adedini DeFi Protokolleri ile büyümeyi hızlandırmak ve protokol belirteçlerini topluluk üyelerine dağıtmak için kullanacağını açıkladı.

Bu amaçla, tüm FXS tokenlerinin %60’ı, birkaç yıl boyunca çeşitli verim çiftçiliği ve likidite teşvikleri yoluyla dağıtılmış olacak. Fxs coin geleceği için paylaşılmış bir yol haritası bulunmuyor.

Merkeziyetsiz finans sektöründe de kendini geride bırakmak istemeyen kuruluş Stake oranları ve yüksek faiz getiri imkanları ile de kullanıcılarına çeşitli imkanlar sağlıyor.

Diğer yandan Fxs coin geleceği konuşmak için oldukça erken hali hazırda yeni bir proje ve Frax kuruluşu öncelikle sabit kripto para birimi üzerinde yoğunlaşmayı ve çıkarmış oldukları Fxs belirteci ile de kalitelerini göstererek kullanıcı ve yatırımcı toplamayı tercih etmiş.

Sosyal mecralarda github ve medium da oldukça aktifler. Ayrıca Fxs coin geleceği için son olarak Frax protokolünün, tüm kripto topluluğunun kucaklayabileceği güvenilir bir stabilcoin yaratmak için algoritmik para politikası oluşturduklarını söyleyen ekip Fxs coin geleceğini ne kadar yükseklere taşıyacak veya ne kadar yerin dibine sokacak bunu ilerleyen süreçte göreceğiz.

Frax Share Coin Nasıl Alınır?

Frax Share Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Frax Share Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından  FXS Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC) ve BUSD FXS Coin işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

 

 
Alakalı İçerikler