Ethereum fee ücretleri için yeniden düğmeye bastı


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 5 Şubat 2022
  • Kategori: Ethereum

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, merakla beklenen bir konuda açıklamada bulundu. Yakın tarihli bir tweet’te, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, tam parçalama tamamlanmadan önce toplamalara gelişmiş ölçeklenebilirlik sağlayabilecek yakın gelecekte bir sert çataldan bahsetti. Peki Ethereum fee ücretleri için değişiklik var mı?

Altcoinlerin en önemli varlığı Ethereum fee ücretleri konusunda fazlasıyla eleştiriliyor. Ağ üzerinde işlem yapan kullanıcılar fazla ücret ödemek zorunda kalıyor. Bunu çözmek isteyen Buterin, yeni bir çatallamadan bahsetti. 

JP Morgan’ın stratejistlerinin Ocak ayı başlarında yayınladıkları bir rapora göre, ağın ölçeklenmesi için kritik olan parçalamanın son aşaması 2023’e kadar gerçekleşmeyebilir. Tam ölçeklendirmenin en az bir yıl alacağı, yani biraz daha zamanı var.

Ethereum aslında 2021 yılında iki adet güncelleme gerçekleştirmişti. Biri London Hard Fork diğeri ise Altair. Bu güncellemeler sayesinde ağ üzerinde iyileştirme gerçekleşmişti. Ancak kullanıcıların beklentisi Ethereum fee ücretlerinin düşmesi. Bu konuda ise henüz tam bir performans oluşamadı.

Ethereum fee ücretleri bir türlü düşmüyor

Ethereum fee ücretleri bir türlü düşmüyor

Ethereum geliştiricisi Tim Beiko tarafından paylaşılan yakın tarihli bir notta, Ethereum L1’deki işlem ücretlerinin aylardır çok yüksek olduğunu ve ekosistem çapında toplamalara geçişi desteklemek için ne gerekiyorsa yapmak için daha büyük bir aciliyet olduğunu belirtiyor. 

Özetlemelerin, kısa ve orta vadede ve belki de uzun vadede Ethereum için tek güvenilir ölçekleme çözümü olduğu düşünülüyor. Toplamalar, birçok Ethereum kullanıcısı için ücretleri önemli ölçüde düşürse de, bu fiyatlar ortalama ETH kullanıcısına aşırı derecede pahalı görünebilir.

Kısacası Ethereum fee ücretleri hala can sıkıyor. NFT alanında da kullanıldığından dolayı kullanıcılar bu konuda şikayetçi. Borsalar arası kullanımda ise daha çok Tron ağı tercih ediliyor.
Alakalı İçerikler

Kripto piyasası toplandı: Hafta sonu artışlar yatırımcıları sevindirdi

Kripto piyasası toplandı: Hafta sonu artışlar yatırımcıları sevindirdi

5 Şubat 2022

Dijital varlıklarda yavaş yavaş dönüş emareleri kendini gösteriyor. Bu haftanın genelini iyi geçiren kripto varlıklar pozitif şekilde ayrıştı. 2022 yılının Ocak ayını neredeyse ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE