El Salvador Bitcoin Madenciliğine Yöneldi


  • Yazar: Burak Köse
  • Tarih: 1 Ekim 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Bitcoin’i tanıyan ilk ülke olan El Salvador, kripto paralarla ilgili yeni gelişmelere imza atıyor. Son olarak El Salvador Bitcoin madenciliğine yöneldi.

Geçtiğimiz aylarda El Salvador devleti aldığı bir kararla Bitcoin’i tanıyan ilk ülke olmuştu. Ülke sonrasında resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo’yu yaygınlaştırmak için çeşitli adımlar atmıştı. Son olarak Chivo kullanımında indirimli akaryakıt hizmeti sunulan El Salvador yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.

El Salvador Bitcoin Madenciliğine Yöneldi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, yaptığı açıklamada “Testlere ve kuruluma devam ediyoruz ancak bu volkandan yapılan ilk Bitcoin madenciliği olarak tarihe geçti.” Bukele’nin bu açıklamasıyla birlikte El Salvador Bitcoin mandenciliğine yönelmiş oldu. Bukele açıklamasında hükümetin madencilik bakiyesinde şu anda toplamda 0.0108 BTC yani yaklaşık 4.200 liranın olduğu görülüyor. Elbette ki madencilik çalışmalarının artması durumunda miktarın da artacağını söyleyebiliriz.

El Salvador Bitcoin Madenciliğine
El Salvador Bitcoin Madenciliğine Yöneldi 1

Bukele 28 Eylül tarihinde yaptığı bir paylaşımda volkanik bölgede kurulan madencilik tesisine teslimi gerçekleşen ACIC cihazlarını göstermişti. Toplam enerji kapasitesinin yüzde 64.3’ünün yenilenebilir kaynaklardan temin eden El Salvador’un 204,4 MW’lik jeotermal enerji üretim kapasitesi olduğu düşünülüyor. Geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i resmi para birimi yapan El Salvador’un bu hamlesiyle birlikte uygulamaya koyduğu Chivo isimli cüzdanı toplamda 2.7 milyon vatandaş tarafından kullanılmaya başlanmıştı.
Alakalı İçerikler

Avrupa’da Kripto Para Madenciliği Yasağı Mı Geliyor?

Avrupa’da Kripto Para Madenciliği Yasağı Mı Geliyor?

20 Kasım 2021

Avrupa kripto para madenciliğini yasaklayacak mı, Avrupa madencilik konusunda ne gibi bir adım atacak? Avrupa’nın kripto para madenciliğine dair tutumlarını öğrenmek için haberi...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE