Efinity Ve Efinity Token (EFI) Nedir? | 2022 Ocak


  • Yazar: Saltuk
  • Tarih: 7 Ocak 2022
  • Kategori: ALTCOİN

Bu yazımızda, Enjin tarafından kurulan Efinitiy ve yerel tokenı olan Efinity Token (EFI) hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Efinity Hakkında

Enjin, 2009 yılında Maxim Blagov ve Witek Radomski tarafından kuruldu. Sonraki on yılda, ilk ürünleri olan Enjin Network’ü organik olarak büyüterek dünya çapında 20 milyonun üzerinde oyuncuya ulaştılar.

2017 yılında şirket, Enjin Coin’in (ENJ) başarılı bir ICO’suna ev sahipliği yaptı ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) için bir vizyona öncülük etmeye başladı. Kendisini birinci sınıf bir blockchain geliştiricisi olarak kuran Enjin, herkesin blockchain ve NFT’lerle kolayca geliştirmek, ticaret yapmak, para kazanmak ve pazarlamak için kullanabileceği, kullanıcı öncelikli ürünlerden oluşan bütünsel bir ekosistem oluşturmaya başladı.

Non-Fungible Tokens

Blockchain tokenları, iki farklı varlık türüne ayrılabilir: değiştirilebilir ve değiştirilemez.

Değiştirilebilir tokenlar aynıdır ve başka bir özdeş tokenla değiştirilebilir; karşılıklı olarak değiştirilebilirler. Bir video oyununda kullanılan Bitcoin ve madeni paralar gibi kripto para birimlerinden ham petrol veya altın gibi gerçek dünya varlıklarının tokenize edilmiş versiyonlarına kadar her şeyi temsil edebilirler.

Değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) benzersizdir ve bu nedenle değiştirilemez.

Oluşturduğunuz bir dijital sanat eseri, bir arabanın sahiplik belgesi veya bir oyundaki bir karakter, karşılıksız varlıklara örnektir; bunlar benzersizdir ve doğrudan değiştirilemez.

Enjin, Ethereum üzerinde NFT devrimini başlattı, yeni nesil ERC-1155 token standardını yarattı ve şimdi blockchainde milyarlarca dijital varlığa güç veren benzersiz bir token infüzyon mekanizmasıyla birlikte uyguladı.

2017 yılının sonlarında ortaya çıktıklarından bu yana, NFT’ler teknolojik olarak gelişirken ve tutkulu bir kullanıcı tabanı kazanırken çok büyük bir büyüme gördü:

2017 yılında, NFT endüstri piyasa değeri 30 milyon doların biraz üzerinde ölçülmüştür.
2018, bir bütün olarak blockchain endüstrisi için özellikle aşağı bir yıldı, ancak NFT piyasa değeri %480 artarak 180 milyon dolar oldu.
2019’da piyasa değeri tekrar yükseldi ve yılı kabaca 220 milyon dolar olarak tamamladı.
NFT işlemleri 2020’de üç katına çıkarak toplamda 250 milyon doları aştı.
2021’in sadece ilk iki ayında, NFT ticaret hacmi geçen yılın tamamını geçerek 342 milyon doları aştı.
NFT’ler, markalarını dijitalleştirmenin bir yolu olarak şirketler, sanatçılar, ünlüler ve etkileyiciler arasında hızla popülerlik kazandı ve 2021’in başlarında NFT’ler oluşturan 630.000’den fazla farklı Ethereum cüzdanı görüldü.

“NFT’yi kullanarak dijital her şeyi satabilirsiniz. Sanal Mavs donanımı, spor ayakkabılar, sanat, resimler, videolar, deneyimler, hayal gücümüzün ortaya çıkarabileceği her şey.”
—NFT’lerde Cuban’ı işaretleyin
Microsoft ve Binance gibi şirketler, NFT’lerle artan fırsatları görüyor ve şimdi, kullanıcılarını markalı NFT’lerle meşgul etmek ve ödüllendirmek, topluluklarını oluşturmak ve talebi artırmak için Enjin’in blockchain ürünlerini kullanıyor.

Enjin Tarafından Desteklenmektedir

Enjin ekosistemi, önde gelen blockchain oyunlarından kurumsal katılım kampanyalarına kadar her şeye güç sağlar ve dünya çapında milyonlarca bireyin dijital varlıklarını güvenli bir şekilde yönetmesini ve saklamasını sağlar.

İlk benimseme dalgası ve teknolojimizin en heyecan verici kullanım örneklerinden biri oyun endüstrisinde ortaya çıktı; 2018’de Enjin, dünyanın ilk oyun çoklu evrenini duyurarak manşetlere girdi.

Bugün, yeni nesil fantezi RPG’lerden kıyamet sonrası bilimkurgu oyunlarına kadar her şeyi yaratmak için platformu kullanan 40’tan fazla oyun geliştiricisi var.

Enjin’in oyun alanında gelişen blockchain ekosistemi, dünyanın önde gelen bazı markalarının da dikkatini çekti.

Microsoft ve Enjin, 2020’de, tokenlerin dağıtımını ve edinimini blockchain deneyiminden bağımsız olarak herkesin katılabileceği bir şey haline getiren bir kullanıcı katılım projesi olan Azure Heroes’u oluşturmak için bir araya geldi.

Konseptten üretime kadar Enjin, Microsoft’un token koleksiyonu, ürün ve ürünleri genelinde kullanılan orijinal porsuk tasarımları da dahil olmak üzere eksiksiz bir NFT projesi geliştirdi ve sonuçta 32.000’den fazla Azure Kahraman rozeti NFT’si oluşturuldu ve dünya genelinde 6.400’den fazla Azure topluluğu üyesine dağıtıldı.

Ürünlerimiz, Binance, CoinMarketCap, OKEx, SwissBorg, Kyber Network, Changelly, CoinGecko ve daha fazlası gibi blockchain endüstrisi şirketleri için çevrimiçi katılımı oyunlaştıran 1.300’den fazla blockchain pazarlama kampanyasını desteklemek için kullanıldı.

NFT’lerin Geleceği

Dünyanın dört bir yanındaki bireyler ve şirketler arasında değiştirilemez tokenlerin benimsenmesi, artan ve heyecan verici bir hızla büyüyor.

Halihazırda blockchain etkin bir dünyada yaşıyor olsak da, maliyet engelleri, düzensiz ekosistemler, zayıf kullanıcı deneyimi ve teknik sınırlamalar nedeniyle NFT’leri kullanmak tarihsel olarak zor olmuştur.

Enjin’in vizyonu, NFT’lerin oluşturulmasını, kullanılmasını ve ticaretini çok daha erişilebilir, uygun maliyetli ve daha hızlı hale getirecek, böylece ticaret ve benimseme hacmini önemli ölçüde artıracak ölçeklenebilir, zincirler arası bir token ağı oluşturmaktır.

Bu, NFT’lerin hemen hemen her endüstri tarafından kullanılmasını sağlayacak ve potansiyel olarak şu anda likit olmayan ve benzersiz gerçek dünya ve dijital varlıklarda trilyonlarca doların kilidini açacaktır.

Bu ağa Sonsuzluk diyoruz.

EFI

Efinity

Tanıtım

Enjin, Polkadot üzerine kurulu dijital varlıklar için yeni nesil bir blockchain olan Efinity’yi geliştiriyor.

İşletmeler ve geliştiriciler, modern, ana akım ve geliştirici dostu bir NFT deneyimi sunabilecek bir platforma ciddi şekilde ihtiyaç duyuyor. Ethereum’un piyasaya sürülmesinden bu yana, bu genel amaçlı bilgi işlem blockchain etrafında altyapı ve tokenizasyon oluşturma girişimleri oldu, ancak daha iyi bir çözüm için sürekli artan bir susuzluk var.

İçerik oluşturucular, felç edici ücretler, esnek olmayan akıllı sözleşmeler ve ayrık birlikte çalışabilirlik ile çalışmak zorunda kalıyor. Günümüzün NFT’lerinin benimsenmesi hala zorlu kripto meraklılarıyla sınırlıdır.

Maddi olmayan tokenlerin üzerinde yaşadığı blockchainler, gerçek kullanıcılara hiçbir teşvik sağlamaz (yükselen fiyatlar dışında), çünkü madencilere üretilen tokenların tam payı verilir. Fiyatlar yükselir, altyapı şirketleri silolar ve ödeme duvarları yaratır ve bu sektörde gerçek ilerleme kaydetmek zorlaşır – topluluğu birleştiremez ve biraz farklı düşünemezsek.

Sonsuzluk bu sorunları çözmek için inşa edilmiştir.

ücretler
Ethereum gibi blockchainler pahalı hale geldi. Ortalama bir kullanıcı, tek bir tokenı taşımak için 7$+ ödeyebilir.

Efinity’nin amacı, genel bir bilgi işlem blockchaini değil, bir NFT otoyolu olmaktır. Token oluşturma, transferler ve satın almalar ağın önceliğidir.

Efinity’deki işlem ücretleri, arka planda kalacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcıların, ağın nasıl çalıştığı konusunda endişelenmeden en sevdikleri koleksiyonları deneyimlemelerine olanak tanır.

Teşvikler
Ethereum ve Bitcoin, madencileri zinciri güvence altına almak için madeni paralarla ödüllendiriyor, ancak NFT endüstrisinde büyüme ve gelişmeyi hızlandıracak benzer teşvikler yok.

Sonsuzluk, ağ katılımcılarını EFI tokenı ile telafi eder:

Ağı çalıştıran Harmanlayıcı Düğümler.
Ağın yönünü yöneten kullanıcılar.
Fiyat keşfini kolaylaştıran alıcılar ve satıcılar.
Efinity üzerine kurulu projeler öneren geliştiriciler, Topluluk Havuzundan hibe almaya hak kazanır.
Erken benimseyenler ve içerik oluşturucular, token değerlerini bağlama eğrileri ve likidite ile artırır.
Ağ Etkileri
Parçalanmış blockchainler ve pazar yerleri, likidite için rekabet eden ve büyüyen dijital metaveriye zarar veren duvarlı bahçelerle sonuçlanır.

Efinity, tüm takas edilebilir ve takas edilemez tokenler için bir merkez olacaktır. Paratoken standardı, popüler ERC-721, ERC-1155 ve ERC-20 standartları dahil olmak üzere diğer tüm zincirlerden tokenları kabul eder.

NFT’lerin fiyatlandırılmasını ve değişimini kolaylaştırma zorluğunu çözen ağ, artan işlem hacimlerini çekerek ağ etkileri yaratacağından, doğal olarak çekiş kazanacaktır.

Bir teklif almak için tokenların satış için listelenmesi veya hatta ağda bulunması gerekmez. Aslında, kullanıcılar, Teklif Emirleri veya Satış Emirleri (aşağıdaki Pazar bölümünde açıklandığı gibi) başlatarak ve diğer kullanıcılar tarafından tamamlanabilecek işlemleri başlatarak ağ kullanımını teşvik ederek tazmin edilebilir. Bu mekanizma, doğal olarak alıcıları ve satıcıları ağa katılmaya çekecek ve kullanıcıları işlemleri başlatmaya teşvik ederek ağ etkileri yaratacaktır. Bu işlevin, oyunlar gibi diğer platformlar içinde veya NFT pazar yerleri olarak işlev gören aktarımları kolaylaştıran üçüncü taraf uygulamalar tarafından daha da geliştirilmesi amaçlanmıştır.

Efinity Parachain

Polkadot

Polkadot, kullanıcıların kimliklerini ve verilerini kontrol altında tuttukları, tamamen merkezi olmayan bir parachain interneti sağlayan bir blockchain çerçevesidir.

Polkadot ağı, iki tür blockchain çalıştırmak için tasarlanmıştır:

  • Relay Chain: Ağın paylaşılan güvenliğinden, fikir birliği ve zincirler arası birlikte çalışabilirliğinden sorumlu olan Polkadot’un çekirdeği.
  • Parachains: İşlemlerin güvenli ve doğru olduğunu doğrulamak için geçiş zincirinin bilgi işlem kaynaklarını kullanan egemen blockchainler.
    Enjin, web3 vakfı ile işbirliği içinde çalışıyor ve Polkadot üzerinde Efinity kuruyor. Efinity blockchain, fikir birliği için Polkadot Relay Chain doğrulayıcılarını kullanan ve Efinity’nin bağımsız bir ekonomik çerçeveye, verilere ve duruma sahip olmasını sağlayan bir parachaindir.

Efinity’nin ortak düğümleri, Efinity parachain üzerindeki işlemlerden sorumludur ve ağ, katılımcılara EFI öder. Ancak güvenlik, Polkadot’un Röle Zinciri doğrulayıcıları tarafından gerçekleştirilir; bu, Efinity’nin son kullanıcılarının doğrulama için ödeme yapma zorunluluğu olmadığı anlamına gelir.

Enjin’in Ethereum tabanlı platformu geliştirilmeye devam edecek ve zincirler arası köprüler, tüm Ethereum ekosistemiyle tam uyumluluk için her iki ağı birbirine bağlayacak.

Token Standardı

Enjin, Polkadot için Paratokens adlı bir token standardı geliştiriyor. Standart, parachainler, parathreads ve akıllı sözleşmelerle uyumlu olacak, bu nedenle tüm Polkadot ve Kusama ekosistemiyle birlikte çalışabilir.

Fungible tokenlar istiflenebilir, bir miktar ve isteğe bağlı ondalık basamaklara sahiptir. Takas edilebilir bir token örneği, yirmi dolarlık bir banknottur – her banknot, başka bir yirmi dolarlık banknotla aynı değerdedir.

Değiştirilemez tokenlar birbirinin yerine kullanılamaz; her tokenın kendi benzersiz tanımlayıcısı vardır. NFT’lere örnek olarak orijinal sanat eserleri, oyun karakterleri ve evcil hayvanlar, numaralı koleksiyonlar ve daha fazlası verilebilir.

Gruplandırılmış NFT’ler, bir ailenin parçası olan ve aynı Temel Kimliği paylaşan, değiştirilemez tokenlardır.

Örneğin, kılıçlarla dolu bir cephaneliğin tamamı Demir Kılıç olarak tanınır, ancak her kılıcın kendi kalite seviyesi, markası ve bireysel bir geçmişi olabilir.

Bir kişi, bir zamanlar büyük bir savaşçıya ait olduğu için belirli bir kılıca değer verebilir. Başka bir kişi için, faydası eşdeğerse, tokenın “tür”ü onlar için daha alakalı olabilir.

Ölçeklenebilirlik

Efinity, mevcut kıyaslamalara dayalı olarak saniyede 700-1.000 işlem gerçekleştirecek; karşılaştırıldığında, Ethereum ağı şu anda yaklaşık 15 TPS’de çalışıyor). Efinity ve Polkadot çalışma zamanı kodundaki optimizasyonlar, TPS’de gelecekte artışlara yol açabilir.

İşlemler, ana uygulamalar için gereken hızlı yanıt sürelerine izin veren 6 saniyede onaylanır.

Açık Geliştirme Platformu

Efinity, geliştiricilerin tüm Polkadot tabanlı zincirlerle uyumlu evrensel bir akıllı sözleşme çerçevesi olan Ink! Sözleşmeler, popüler bir programlama dili olan Rust’ta yazılabilir.

Efinity’deki Paratoken’ler, Direct XCMP (Çapraz Zincir Mesaj Geçişi) kullanarak Polkadot ve Kusama’daki parachainler arasında hareket edebilir. Bu, tüm Polkadot ekosistemi tarafından geliştirme ve genişletme olasılıklarını açar.

Geliştiriciler ayrıca bir paratoken’in işlevselliğini genişletmek için kod yazabilir. tokenlar, transferler, darphaneler veya diğer işlemler için akıllı bir sözleşmeye bağlanabilir.

Tokenlar

Sonsuzluk Simgesi (EFI)

Sonsuzluk Simgesi (EFI), ağda dağıtılan ana yardımcı program Paratoken olacaktır.

İşlem ücretleri işlem türüne göre fiyatlandırılır ve dağıtılır. Transferler, köprüler, Teklif Emirleri ve Satış Emirleri (aşağıdaki Pazar bölümünde açıklandığı gibi) ve akıllı sözleşmelerin tümü, işleme gereksinimlerine ve ağa faydalarına göre fiyatlandırılacaktır.

Zincirdeki siparişler ve işlemlerden, ağdaki EFI havuzlarına dağıtılan bir işlem ücreti (yaklaşık %2,5) alınır. Geliştiriciler, Efinity kullanılarak üçüncü taraf uygulamalar ve akıllı sözleşmeler tarafından gerçekleştirilen işlemlerden kâr etmek için ek ücretler de alabilir.

Efinity’deki her varlık, ağ üzerinde köprülenmiş herhangi bir başka NFT veya diğer dijital token ile değiştirilebilir. Örneğin, ETH gibi ithal bir madeni para, her ikisi de birlikte çalışabilir Paratoken’ler olduğundan, takas edilemez bir token ile değiştirilebilir. Bu işlevsellik, NFT’leri diğer ağlardaki blockchain tabanlı oyunlardan NFT pazar yerlerine ve değişim platformlarına kadar diğer blockchainlere aktarmak için Efinity kullanan üçüncü taraf uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Efinity’deki tüm tokenler, zincir üzerinde merkezi olmayan mekanizmalar kullanılarak başkaları için takas edilebilir.

Her EFI sahibi, yönetişim tekliflerini doğrudan cüzdanlarında sunabilecek ve oylayabilecek ve Efinity ağının geleceğini yönlendirmeye yardımcı olacak.

Toplam EFI arzının %15’i, özellikle ağın bakımı, işlemlerin işlenmesi ve ağı genişletmek için yeni modüllerin ve projelerin geliştirilmesi olmak üzere ağ üzerindeki değerli çalışmaları için derleyicileri ve havuzları otomatik olarak tazmin etmek için ayrılmıştır. Bu kısım, tam token arzına ulaşılana kadar birkaç yıl içinde kademeli olarak açılacaktır.

Enjin Parası (ENJ)

Enjin Coin (ENJ), 2017’de Ethereum topluluğuna piyasaya sürülen orijinal para basma ve infüzyon yardımcı programı tokenıdır. ENJ şu anda 100.000’den fazla cüzdan tarafından tutulmaktadır ve ENJ (ENJ içeren NFT’ler dahil) derleme ve toplayıcı adaylığı için kullanılacaktır. Efinity’de.

Efinity ağının ayrılmaz bir parçası olan ENJ, önemli ölçüde ek fayda ve önem kazanıyor. Enjin Coin, çapraz zincir köprümüz kullanılarak Ethereum ve Efinity arasında taşınabilir.

Ortak Adaylığı

Efinity harmanlayıcı düğümlerinin adaylığı, oy veren ve en iyi performans gösteren harmanlayıcı düğümleri seçen kullanıcılar tarafından sağlanacaktır. En çok oyu alan ortakların ağ işlemlerini işlemesine izin verilecek ve toplayıcı havuzundan EFI ile tazmin edilecek. Aday gösterenlerin ENJ’yi yatırması veya yatırması gerekecektir (bu, ENJ tarafından basılmış NFT’lerde aşılanmış ENJ’yi içerebilir). ENJ sahipleri, herhangi bir büyük ENJ sahibinin egemen olmadığı bir topluluk olan NFT’lerin geliştirilmesinde mevcut paydaşlar olan çeşitlendirilmiş, dağıtılmış bir topluluğu temsil eder. Sırasıyla, bir aday, gözetimleri için tazmin edilecek ve aday gösterenler, aday tarafından oylanan aktif harmanlayıcı düğümü tarafından alınan EFI tazminatının bir kısmını alacak. Bu model, topluluk tarafından en güvenilir ve rekabetçi harmanlayıcıların seçilmesini sağlar. .

Basılmış NFT’lerin içinde bulunan aşılanmış ENJ ve bu tür varlıkları tutan Ayrı Hesaplar da ortakların aday gösterilmesi için kullanılabilir.

Bir kullanıcı tarafından aday gösterilmek üzere stake edilen ENJ, bu kullanıcı tarafından Efinity’de oluşturulan adreste hala mevcut olduğundan, pazarda ve diğer uygulamalarda kullanım için uygundur. Aktarılırsa veya eritilirse ENJ otomatik olarak kaldırılır.

Darphane

Enjin, token başına sabit bir bağlama maliyetiyle token infüzyonu sunan dünyanın ilk platformuydu.

Infusion on Efinity ek bir güncelleme içerecektir: Bonding eğrileri, basılan her yeni birim ile basım maliyetlerinin artmasına izin verir.

Ayrı bir hesaba tokenları basmak ve dağıtmak için izin verilebilir, bu da kod gerektirmeden sonsuz esnek baskıya izin verir.

Bir bağlanma eğrisi uygulayarak, genel halkın her bir token için artan bir taban maliyeti ödeyerek para basmasına bile izin verilebilir. Mevcut para basma maliyetine ve token talebine bağlı olarak arz kontrol altında tutulacaktır.

Harmanlayıcılar

Efinity Network, zincir verilerinin ve durumunun tam bir kopyasını koruyan 10 aktif harmanlayıcı düğümü ve isteğe bağlı yedekleme düğümleri gerektirecektir.

Her bir harmanlayıcı düğümü, Harmanlayıcı Havuzundan eşit ücret alır. Düğüm operatörleri, ücretlerin bir yüzdesini gelir olarak ayırabilir. İş ortağının geliri tüm bahisçiler tarafından görülebilir ve hangi iş ortağına bahis yapmayı seçeceklerini etkileyebilir.

Önerilen derleyicilerin bir düğüm oluşturmak için ENJ’yi stake etmeleri gerekecek ve bu stake edilen ENJ’den kaynaklanan ağdan EFI veya herhangi bir tazminat almayacaklar (ancak aktif hale gelen bir ortak düğüm, ağ bakım hizmetleri için tazminat olarak Harmanlayıcı Havuzundan EFI alacaktır). ).

Derleyiciler, hizmet sunmadıklarında ücret tahsil etmeyeceklerdir. Bu, mevcut harmanlayıcıları çevrimdışı kalırsa, kullanıcıların hisselerini daha güvenilir bir harmanlayıcıya geçirmeleri için bir teşvik sağlar. Bazı kuruluşlar, zincir verilerine yerel erişim için tam bir Efinity harmanlayıcı düğümü çalıştırmayı seçebilir. Bu düğümler, kendi hesaplarına bir miktar ENJ koyarak “yedek” derleyici olmayı seçebilirler.

Mevcut bir düğümün çevrimdışı olması nedeniyle etkin bir harmanlayıcı yuvası açılırsa, bir sonraki en yüksek bahisli ENJ’ye sahip yedek harmanlayıcı otomatik olarak harmanlamaya başlayacak ve isteğe bağlı hizmeti sağlamak için her blokta telafi edilmeye başlayacaktır.

Havuzlar

Harmanlayıcı Havuzu: Etkin Harmanlayıcı Düğümlerine ve bu harmanlayıcı düğümlerini aday gösteren kullanıcılara dağıtılır. Her aktif harmanlayıcı, her blokta eşit bir EFI payı alır.

Topluluk Havuzu: Topluluk Havuzu, Efinity topluluğunun ekosisteme fayda sağlayan projelere EFI vermesine ve projenin Efinity üzerindeki işlemlerini sübvanse ederek ilk geliştirmeyi kolaylaştırmasına olanak tanır.

Fiyat Keşif Havuzu: Fiyat keşif süreci, kullanıcıları Teklif Emirleri vermeye teşvik eder (aşağıdaki Pazar bölümünde açıklandığı gibi). Her Paratoken için en yüksek teklifler, siparişleri tamamlanana veya daha yüksek bir teklif tarafından geçilene kadar tazminat olarak Fiyat Keşif Havuzundan EFI alacaktır. Bu işlevsellik, NFT’leri diğer ağlardaki blockchain tabanlı oyunlardan NFT pazar yerlerine ve değişim platformlarına kadar diğer blockcjainlere aktarmak için Efinity kullanan üçüncü taraf uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Yakıt Tankı Havuzu: Yakıt Tankı havuzu, yalnızca işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilecek yenileyici bir EFI kaynağı sağlar.

Cross-Chain Köprü

Diğer zincirlerde oluşturulan tokenlar (örneğin, Ethereum üzerinde ERC-20, ERC-721 ve ERC-1155) bir köprü kullanılarak Efinity’ye aktarılabilir.

Ethereum Köprüsü

Snowfork, Ethereum ve Polkadot arasında açık kaynaklı bir köprü tasarımı inşa ediyor. Köprü, ERC-20 tokenları ile uyumludur ve Enjin, bir ERC-1155 köprüsü için desteğe katkıda bulunacaktır.

Enjin Ekosisteminin kökleri Ethereum’da olduğundan, Paratoken’ler, Efinity’de oluşturulan tokenlar de dahil olmak üzere ERC-1155 ile geriye dönük uyumlu olacaktır. Efinity için geliştirilen belirli özellikler Ethereum’a geri aktarılacak, ancak çoğu kullanıcının yeni nesil kullanılabilirliği ve hızı nedeniyle token’larını Efinity’de bırakmayı tercih edeceğini umuyoruz.

Parametreleri Senkronize Etme

Tokenların kaynak blockchain ile Efinity para zinciri arasındaki tutarlılığı kaybedebileceği belirli durumlar vardır. Örneğin, bir Enjin ERC-1155 tokenı, Efinity’ye taşınabilir ve ardından yaratıcısı tarafından Ethereum’da “aktarılamaz” hale getirilebilir.

Köprü modülü, kaynak zinciriyle senkronize etmek için gerektiğinde parametreleri güncelleyecek ve donduracaktır.

Genişletilebilirlik

Açık kaynak topluluğu tarafından yeni köprü modüllerinin geliştirilmesi, Topluluk Havuzu ve Ekosistem Fonu kullanılarak teşvik edilebilir. Efinity’nin gelecekteki blockchainleri destekleyebilmesi için, yönetişim referandumları yoluyla Doğrulayıcıya köprüler eklenebilir.

Pazar

Efinity, alıcılara ve satıcılara herhangi bir token için sipariş oluşturmak ve doldurmak için sağlam bir araç paketi sağlayacaktır. Bu işlevsellik, NFT’leri diğer ağlardaki blockchain tabanlı oyunlardan NFT pazar yerlerine ve değişim platformlarına kadar diğer blockchainlere aktarmak için Efinity kullanan üçüncü taraf uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Ask Emirleri, sahip oldukları tokenları satmak için bir sahip tarafından verilebilir. Siparişin verilmesi, sipariş tamamlanana veya iptal edilene kadar tokenı sahibinin hesabına bağlayacaktır.

Teklif Emirleri, bir token kimliğine veya bir temel kimliğe (aynı türdeki tüm token kimliklerini içerir) yerleştirilebilir.

Bir teklif almak için tokenların satış için listelenmesine (hatta ağda bulunmasına) gerek yoktur. Aslında, kullanıcılar herhangi bir token için en yüksek teklifi korumaya teşvik edilir.

Fiyat keşfi

Herhangi bir Temel Kimlik ve/veya Simge Kimliği üzerindeki en yüksek aktif teklif, her bir takas edilebilir veya takas edilemez simge için bilinen en iyi mevcut fiyatı belirler. Bu fiyat keşif işlevi, NFT’leri diğer ağlardaki blockchain tabanlı oyunlardan NFT pazar yerlerine ve takas platformlarına kadar diğer blockchainlere aktarmak için Efinity kullanan üçüncü taraf uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Fiyat keşfini teşvik etmek için, herhangi bir token üzerindeki en yüksek (doldurulmamış) teklif, bir ücret payı alır ve o tokenı içeren herhangi bir işlem için zaman içinde Fiyat Keşif Havuzunda ağırlık kazanır.

Özellikler

İşlemler

Ağa gönderilen her işlem, geçerli bir anahtar çiftinden bir veya daha fazla imza içermelidir.

Birden fazla imza, işlemde birden fazla cüzdan veya tokenın yer aldığı çoklu transferlere, takaslara, para basımına ve işlemeye izin verir. Ayrık hesaplarda, hesabı kontrol etmek için birden fazla imza gerekebilir. Yönetimde, ayrı bir hesabın birden fazla sahibi bir oyu birlikte onaylayabilir.

Transferler

Paratoken transferleri, birden fazla gönderici ve alıcıyı dahil etme yeteneği dahil olmak üzere basit veya karmaşık olabilir.

Bir ticaret gerçekleştirmek için iki veya daha fazla hesap bir transfer işlemi imzalayabilir.

İşlem Ücreti Delegasyonu
Bir işlem, bir başkasının yayından önce ücretler için sorumluluğu imzalamasına izin veren bir ücret ödeyen imza içerebilir.

Bu, kullanıcıları için işlem maliyetlerini sübvanse etmek isteyen şirketler ve içerik oluşturucular için son derece faydalıdır.

Ayrık Hesaplar

Ayrık Hesaplar, parachain üzerinde oluşturulabilen ve çalıştırılabilen benzersiz adreslerdir. İlişkili bir özel anahtarı yoktur.

Ayrı bir hesabın adresi, bu işlem ayrı hesabı kullanmasına izin verilen bir cüzdan tarafından da imzalanmışsa, herhangi bir işlemde kullanılabilir.

Ayrık bir hesap, çeşitli izinler ve rollerle yapılandırılabilir:

Sahipler

Operatörler, sahipler ve yöneticiler ayarlayabilir
Yöneticiler
Operatörleri ayarlayabilir
operatörler
İşlemler için imza atabilir

Çoklu imza güvenliği gerekiyorsa, rol başına birden fazla imza gerekebilir; örneğin, bu hesaplar bir şirketin paydaşları tarafından varlıklarını güvenli bir şekilde yönetmek için kullanılabilir.

Yakıt Tankları

Yakıt Tankları, yalnızca işlem ücretleri için kullanılan özel ayrı hesaplardır. Geliştiriciler, kontrol ettikleri bir Yakıt Tankına EFI tokenları yatırarak müşterilerinin maliyetlerini sübvanse etmeyi seçebilirler. Bir Yakıt Tankına yatırılan EFI tokenları geri alınamaz.

Bir yakıt deposu, onu kullanmasına izin verilecek belirli simgeleri, etiketleri, işlem türlerini veya kullanıcıları beyaz listeye alabilir.

Yakıt deposunun kimliği herhangi bir işlemde belirtilebilir. Seçilen yakıt deposu, gereksinimleri karşılanırsa işlem maliyetlerini karşılayacaktır. Kalan tüm masraflar Ücret Ödeyen tarafından ödenecektir.

Bir yakıt deposu, işlem ücretleri için yararlanabilecek sahipler, yöneticiler ve operatörler ile yapılandırılabilir.

Belirli operatörler, tokenlar, zaman sınırları ve değer sınırları için izinlerine ince ayar yapmak için bir yakıt deposuna kapsamlar eklenir.

Üretmek

Crafting, mevcut tokenların değiştirilmesine veya bir Reçete kullanılarak yeni tokenların oluşturulmasına izin verir.

Tarif, tamamen zincir dışı oluşturulan imzalı bir mesajdır. Tarifin bir kopyasına sahip olan herkes onu Efinity’de uygulayabilecek. Sistem, koleksiyon öğelerini minimum çabayla oyunlaştırmak için kullanışlıdır. Nadir bir token için birden fazla “ortak” tokenın kullanılması kolaydır ve bazı basit oyun mekaniğine izin verebilir.

Bir reçete, belirli simgelerin (örneğin, bir çekiç ve bir örs) sahipliğini gerektirebilir ve bir dizi eylemi gerçekleştirmek için kodlanabilir: basma, yakma, eritme veya aktarma.

Tarif yaratıcısı, bir tarifin kullanılabilme sayısını sınırlayabilir veya hatta bir tarif kimliğini doğrudan kara listeye alabilir.

Etiketler

Etiketler, ilgili tokenları gruplamak için kullanılabilir (örneğin, bir oyunun token koleksiyonunun tamamı için işlem ücretlerini kapsar).

Sonsuz Değişim

Efinity Swap, mevcut Teklif Emirlerini ve diğer Paratokenleri içeren Satış Emirlerini tamamlamak için Paratokenlerin diğer Paratokenlere sürtünme olmadan otomatik olarak dönüştürülmesine izin vererek Paratokenlerin değişimini daha da kolaylaştıran otomatik bir dönüştürme işlevidir. Bu takasları kolaylaştırmak için mevcut Alış ve Satış emirleri kullanılır.

Minimum Teklif ve Satış emri eşiğini karşılayan paratokenler, bu otomatik takaslar için zincir tarafından etkinleştirilir.

EFI

Yönetim

Efinity parachain, merkezi olmayan yönetişim kullanır. Herkes bir teklif sunabilir ve EFI sahipleri teklifler ve referandumlar için oy kullanma fırsatına sahiptir.

Yönetim Dönemi

Her 2 haftada bir, teklifler ve aktif referandumlar üzerindeki oylar, blockchain yönetişim modülü tarafından değerlendirilecektir.

Bu, teklif sunumlarını gözden geçirmek için en az 2 hafta ve ardından 2 haftalık oylama sağlar.

Mevcut tekliflere verilen oylar ya başarılı olacak ve zincire dahil edilecek ya da reddedilecektir. Kesin bir eşitlik oylaması olumsuz/başarısız olarak kabul edilecektir.

Teklif Gönderme

Her teklif, Sonsuz Yönetim Teklif Standardına uygun olmalı ve bir Teklif Gönderme işlemi kullanılarak blockchaine gönderilmelidir.

Teklifi sunan kişi, sunumuna en az 100.000 EFI bağlamalıdır ve tahvil, oylar sayılana kadar herkes tarafından artırılabilir. Tahvilli tokenların kilidi dört (4) yönetim döneminden sonra açılacaktır.

Herhangi bir zamanda en fazla 5 öneri referandum için onaylanabilir. Daha büyük tahviller referandum için öncelik alacak. Bağlı tokelar oy vermek için kullanılamaz.

Teklifi göndermeden önce Enjin topluluğundan destek ve tartışma toplamak için ayrıntılı bir açıklama ve argümanla birlikte Sunumu Sonsuzluk Teklifleri Github’da yayınlamayı teşvik ediyoruz.

Minimum EFI eşiğine sahip olan herkes, teklif kimliğini girmek ve bir “Evet” veya “Hayır” oyu göndermek için cüzdanını kullanabilir.

Teklif Sunma Koşulları

Sonsuzluk Yönetişim Teklif Standardına uygun olmalıdır
Teklif referandum için kabul edilmeden (veya reddedilmeden) önce en az bir tam yönetim dönemi geçmelidir.
Teklifler, minimum bir olumlu oy eşiğini geçmelidir (dolaşımdaki EFI’nin >%2’si).
Teklif sunumunun geçmesi için en az %50 olumlu oy alması gerekir.
Gönderiye en az 100.000 EFI yapıştırılmalıdır.
Referandumlarda Oylama
Bir teklif kabul edildiğinde, bir referandum dönemi başlar. Uygun cüzdanlar, referandum sırasında kabul edilen tüm önerileri görebilecek ve oylarını verebilecek. Oy vermek için küçük bir minimum EFI eşiği gerekli olacaktır.

Her EFI tokenı bir oy olarak sayılır, bu nedenle 50.000 EFI ile oy kullanan 2 hesap 100.000 EFI ile oy kullanan 1 hesaba eşittir.

Oylama için EFI staking gerekli değildir, ancak tüm oylar son referandum bloğu sırasında sayılır. Her token, hesaplama sırasında yalnızca tek bir referanduma uygulanabilir.

Örneğin:

Alice’in 100.000 tokenı var. 40.000 tokenlı Teklif A’ya ve 60.000 tokenlı Teklif B’ye oy vermeyi seçebilir. Önceki oylarını düşürmediği sürece Teklif C’ye oy vermek için elinde hiç tokenı kalmayacak.

Oylara uygulanan tokenlar sıvı kalır. Bir kullanıcı tokenlarının bir kısmını harcarsa, oyları tüm tekliflerde otomatik olarak azalacaktır.

Yönetim Türleri

Yönetim önerileri birkaç şekilde olabilir:

Ayrıcalıklı işlevler, işlem ücretleri, pazaryeri ücretleri veya değişen minimum veya maksimum eşik ve limitler dahil ayrıcalıklı devlet işlevlerinde değişikliklere izin verir.

Kod güncellemeleri, paletlerdeki veya parachain kodunun tamamındaki güncellemeleri içerir.

Öncelikli Referandum

Acil bir değişikliğin veya düzeltmenin uygulanması gerekiyorsa, topluluk en az 1.000.000 EFI’lik büyük bir tahvil gerektiren öncelikli bir referandumu yürürlüğe koyabilir. Öncelikli referandum oylama süreci hemen başlayacak ve özel bir oylama süresine izin verecek – bu, maksimum tahvil fiyatında 72 saat kadar düşük olabilir.

Bir Öncelikli Referandum için Tahvil EFI miktarının tamamı, referandum geçemezse kaybedilecek ve EFI sahiplerine dağıtılacaktır.

Distribution

EFI, Haziran 2021’de CoinList satışıyla halka arz edildi. Şubat-Mayıs 2021’de stratejik ve kurumsal ortaklar için özel bir satış yapıldı.

Toplam Arz

Toplam EFI arzı 2.000.000.000 tokendır.

Staking & Havuzlar

Toplam arzın %15’i aday staking ve havuzlar için ayrılmıştır. Bu tokenlar, ilk 8-10 yıl boyunca parachain’i çalıştırmanın ödülü olarak verilir.

Halk İndirimi

Haziran 2021’de CoinList aracılığıyla bir Halka Açık Satış gerçekleşti.

Şartlar
Toplam arzın %5’i (100M EFI)
Kişi başı maksimum 500 USD limiti
Token başına fiyat: 0,20 ABD doları
400 milyon ABD Doları değerinde tamamen seyreltilmiş piyasa değeri

Kamu Artış Tutarı: 20 Milyon ABD Doları

Özel Satış

Özel Satış, üç tura bölünmüş 300.000.000 EFI’den oluşuyordu:

tohum yuvarlak
toplam arzın %3’ü
0,05 ABD Dolarından 60 milyon EFI
100 milyon ABD Doları değerinde tamamen seyreltilmiş piyasa değeri
3 milyon dolarlık artış

Erken Tur

toplam arzın %7’si
140 milyon EFI, 0,06 ABD dolarından
120 milyon ABD Doları değerinde tamamen seyreltilmiş piyasa değeri
8,4 milyon ABD doları zam

Stratejik Tur

toplam arzın %5’i
100 milyon EFI, 0,075 ABD Doları
150 milyon ABD Doları değerinde tamamen seyreltilmiş piyasa değeri
7.5 milyon dolar zam

Özel Satış Artışı: 18,9 Milyon ABD Doları‍

Ekosistem

Ekosistem Fonu, stratejik büyümeye ve Polkadot para zincirini güçlendirmeye yönlendirilecek. Bu fon, önemli ortaklıklar ve büyüme fırsatları için kullanılacak.

EFI

Faydaları

İşlem ücretleri

Efinity Token (EFI), Efinity ağındaki tüm işlem ücreti ödemeleri için kullanılır.

İşlem ücretleri, işlem türüne göre fiyatlandırılır ve dağıtılır. Bazı yaygın işlem ücreti dağıtımlarına örnekler:

Transferler ve Teklif/Soruşturma Emirleri
Harmanlayıcı Havuzu
Topluluk Havuzu
Fiyat Keşif Havuzu
Yakıt Deposu Havuzu
Köprüler
Harmanlayıcı Havuzu
Topluluk Havuzu
Yakıt Deposu Havuzu
Akıllı Sözleşmeler
Harmanlayıcı Havuzu
Topluluk Havuzu
Her işlem türü için ücretler, depolama ve işleme gereksinimlerine dayalıdır ve yönetişim yoluyla ayarlanabilir.

Yönetim

Yönetim sürecine katılmak, kullanıcılara topluluk katılımını teşvik etmek için EFI tokenlarındaki oyları için küçük bir indirim kazanma fırsatı sağlayabilir.

Pazar Siparişleri

Teklif emri veren bir hesabın, en az, en büyük siparişleri için gereken token sayısını stake etmesi gerekecektir. Teklif siparişleri diğer öğelere verilebilir ve bunlar aynı stake edilen tokenları yeniden kullanır.

Bu bahis mekanizması, diğer kullanıcıların mevcut Teklif Emirleri tarafından başlatılan işlemleri tamamlamasına izin verir ve NFT’lerin ve pazar yerlerinin değiş tokuşları için üçüncü taraf uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırır.

Ağ İşlem Ücretleri

Doldurulan herhangi bir sipariş, dört havuza dağıtılan %2,5’lik bir ücretten düşülecektir:

Harmanlayıcı Havuzu
Topluluk Havuzu
Fiyat Keşif Havuzu
Yakıt Deposu Havuzu
Normalde merkezi bir ağ operatörüne gidecek olan ücretler, bunun yerine Efinity’nin düğümleri ve katılımcıları tarafından talep edilecektir.

Merkezi olmayan pazarlar oluşturmak için güçlü bir araç koleksiyonu sunarak ve herhangi bir blockchain ve token standardını destekleyerek, Efinity’nin NFT işlem hacimlerinin önemli bir bölümünü ele geçirebileceğine inanıyoruz.

Pazar yeri ağ ücreti tutarı, zincir içi yönetişim yoluyla güncellenebilir.

Geliştirici Ücretleri

NFT’leri basan geliştiriciler, pazar yeri siparişleri için isteğe bağlı bir ücret belirleyebilir (%2,5 önerilir). Bu, maksimum %25’lik bir ücrete ayarlanabilir.

İsteğe bağlı bir Transfer Ücreti, geliştiricinin doğrudan alım satımlardan ve transferlerden para kazanmasına da olanak tanır. Örneğin, bu işlevsellik, sanat eserlerini NFT’lere basan bir dijital sanatçının, bu NFT’lerin sonraki transferleri için bir Transfer Ücreti talep etmesini sağlar.

Hesaplar

Bir işlem ücreti ödeyerek veya EFI tokenlarını stake ederek zincir üzerinde ayrı hesaplar oluşturulabilir. Bir hesap oluşturmak için tokenlar stake edildiğinde, ilk maliyet daha yüksektir, ancak tüm tokenlar, bahis süresi sona erene kadar hesap tarafından işlem ücretleri için kullanılabilir.

Yakıt Tankları

EFI tokenları, belirli bir süre için bir yakıt deposuna istiflenebilir. Kullanıcılar, stake yaparak, stake süresi boyunca yakıt deposunun işlediği tüm işlemler için ücretleri düşürme fırsatına sahip olurlar. Daha büyük bahis miktarları ve daha uzun bahis süresi ile %50’ye varan kademeli tasarruflar elde edilir.

Staking döneminin bitiminden önce un-stake tokenları, stake dönemi boyunca yapılan işlemlerdeki tasarrufları düşecektir.

JumpNet

Enjin JumpNet blockchain, kullanıcıların işlemleri ücretsiz olarak yürütmesine olanak tanır. Bunu sağlamak için JumpNet, ağdaki her adrese bir dizi sınır uygular.

EFI’yi JumpNet’te tutarak (“JEFI” olarak anılır), kullanıcılar JumpNet işlem limitlerini artırabilecekler. Bir kullanıcının JumpNet’te tuttuğu her 100 JEFI* için limitleri iki katına çıkar (belirlenen limitlere kadar).

EFI Havuzları

Harmanlayıcı Havuzu

Harmanlayıcı Havuzu, etkin Harmanlayıcı Düğümlerine dağıtılır. Her aktif harmanlayıcı, her blokta eşit bir EFI payı dağıtılır.

Harmanlayıcı havuzu tokenları, düğüm için bir kısım ve bahisçiler için bir kısım olarak ayrılır. Harmanlayıcı düğümlerin yeterli donanım ve ağ iletişimi için ayda yaklaşık 1000 ABD doları harcaması gerekecek ve EFI kazançlarını işletim maliyetlerini yeterince karşılayacak şekilde ayarlamaları gerekecek.

Topluluk Havuzu

Topluluk Havuzu, Efinity topluluğunun EFI’yi ekosisteme fayda sağlayan projelere dağıtmasına olanak tanır.

Yönetim sürecini kullanarak topluluk, EFI’yi seçilen projeye aktaran hibeleri önerebilir ve oylayabilir. Hibeler, Zamanlayıcı modülü kullanılarak verilir ve sonraki yönetim ayrıca bir hazine hibesini tersine çevirebilir.

Topluluk havuzu, EFI tokenlarının %2,5’i ile başlayacak ve daha sonra ağ tarafından havuzlara aktarılan EFI’nin %10’u ile yenilenecektir.

Fiyat Keşif Havuzu

Fiyat keşif süreci, NFT işlemleri için benzeri görülmemiş ağ etkileri yaratmak üzere tasarlanmıştır. NFT’lerin fiyat keşfini kolaylaştıran teklif emirleri, sipariş tamamlanana veya daha yüksek bir teklif tarafından geçilene kadar bu havuzdan EFI tokenlarını (ve tokenla ilgili ücretleri) alacaktır.

Bu, kullanıcıların her varlığı fiyatlandırması ve ağ üzerinde işlemler başlatması için bir teşvik yaratır. En yüksek teklif geçerli kaldığı sürece, teklif veren taraf bu hizmet için tazmin edilecektir.

Bu dinamik, insanları, ağdaki Satış Emirleri ve Teklif Emirlerine dayalı olarak, takas edilemeyen tokenler (aksi takdirde fiyatlandırılması çok zor olan) için mevcut taban fiyatını keşfetmeye teşvik eder. Bu fiyat bulma işlevinin, üçüncü taraf uygulamalar ve arayüzler tarafından daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Yakıt Deposu Havuzu

Yakıt Deposu havuzu, yalnızca işlem ücretlerini ödemek için kullanılabilecek yenileyici bir EFI kaynağı sağlar.

Akaryakıt tankları, belirli bir süre boyunca akıllı kontrat dışı işlemler gerçekleştirerek bu havuzdan bir paya erişimlerini yavaş yavaş artıracaktır.

Akaryakıt tankları geri çekilemediği için havuz sadece aktif projeler için işlem ücretlerini sübvanse etmek için kullanılmaktadır.

 

 

 

Yasal Bilgilendirme : Burada görmüş olduğunuz grafik, kendi teknik+temel bilgim ile analiz edilmiş olup yatırım tavsiyesi değildir. Bu hisseyi/coini/emtiayı değerlendirmeniz sonucunda oluşabilecek zararlar kendi sorumluluğunuzdadır. Bu analizi görüp değerlendirmeniz sonucunda bu bilgilendirmeyi okumuş sayılır.
Alakalı İçerikler