DXC Nedir


  • Yazar: DUYGU
  • Tarih: 3 Eylül 2021
  • Kategori: COİN KEŞİF

Bu yazımızda kripto para borsalarının önemli coinlerinden biri olan DXC coin hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak DXC nedir, ne işe yarar gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

DXC Nedir?

Kripto para birimlerinde yaşanan değer artışları yeni yeni kripto paraların üretilmesine zemin hazırlamıştır. Bu yeni üretilen kripto para birimlerinden biri de DXC ya da bilinen diğer adıyla Dexchain’dir. DXC coin üretilen bu kripto para birimleri arasında çok farklı bir proje olarak karşımıza çıktığı için birçok kişi DXC nedir, ne işe yarar şeklinde sorular sormaktadır.

DXC kripto para birimi projesi blok zincir teknolojisi ile üretilen bir kripto varlıktır. Merkeziyeti olmayan bu kripto para biriminde klasikleşmiş blok zincir teknolojisi kullanılmış olsa da üzerinde birtakım değişiklikler yapılmıştır. Bu sayede oldukça hızlı bir altyapıya sahip olan DXC coin diğer kripto para birimlerinden daha önemli bir konuma gelmiştir.

DXC projesi bir dijital varlık projesi olarak karşımıza çıksa da aslında bir platformu temsil etmektedir. Mydexchain platformu olarak bilinen bu platformda kripto paraları kullanan kişiler ve kurumlar kendi kripto varlıklarını çıkartabilmektedir. Ancak çıkarılan bu kripto para birimleri DXC altyapısı ile birlikte üretilebilmektedir. Ayrıca dileyen kendi sunucularının ya da bilgisayarlarının güçlerini kullanarak bu kripto para birimini üretebilmekte yani madencilik yapabilmektedir.

DXC nedir
DXC nedir

DXC Amacı

DXC nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre bu coinin amacını öğrenebiliriz.

DXC coinin hangi amaçla üretildiğini söylemeden önce bu kripto varlığın borsalardaki yerinden bahsedelim. Bu kripto para birimi herhangi bir borsada listelenmemiştir. Yani bu durum DXC coininin yatırım amacıyla kullanılamayacağını göstermektedir. Dileyen bu kripto varlığa kolay bir şekilde sahip olabilse de herhangi bir spot piyasada ya da vadeli işlemler piyasasında yatırım yapamamaktadır. Bu durum DXC coininin dezavantajlarından biridir. Ancak bu durum DXC coinin avantajlarının olmadığı anlamına gelmemektedir.

DCX projesinin ilk amacı benzersiz bir dijital varlık projesi yaratmaktır. Blok zincir teknolojisinin kullanıldığı ancak altyapı üzerinde değişiklikler yapılarak daha hızlı bir projenin üretilmesi bunun bir göstergesidir.

Merkeziyeti olmayan bu kripto para birimi kullanıcılara internet üzerinde hızlı bir şekilde alışveriş yapma imkanı tanımaktadır. Neredeyse tüm e ticaret platformlarındaki ödeme entegrasyonlarına uyum sağlayabilen bu sistem sayesinde kullanıcılar DXC ile ödeme yapabiliyor ya da ödeme alabiliyorlar. Bu durum daha önce BTC başta olmak üzere birçok kripto para ile denenmiş olsa da tam olarak başarılı olmuştur diyemeyiz. Fakat DXC ile bu durum tamamen tersine dönecek gibi duruyor. Çünkü miktar ne kadar fazla olursa olsun hızlı altyapısı sayesinde DXC ile saniyeler içerisinde ödeme yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Şu an 1 DXC yaklaşık 0.003 TL olup toplam piyasadaki arz miktarı 10 milyar adettir. Bu rakam DXC coininin ulaşabileceği maksimum  arz miktarıdır.
Alakalı İçerikler