Dolandırıcı, ETH Mixer’a 10 Milyon Dolar Gönderdi: İzler Siliniyor!


  • Yazar: CANSU DERE
  • Tarih: 22 Ağustos 2021
  • Kategori: BİTCOİN

  • Japon kripto para borsası Liquid’de tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri gerçekleşti.
  • 90 milyon dolarlık kripto para çalan dolandırıcıların izi sürülüyor.
  • ETH Mixer kullanan dolandırıcılar, izlerini kaybettirmek konusunda kararlı.

Bilindiği üzere, gerçekleşen büyük kripto para soygunundan sonra 90 milyon dolarlık bir kısım Uniswap, Huobi, Binance ve Poloniex gibi borsalarda izini kaybetmişti. Japon borsasında gerçekleşen büyük soygunun ardından pek çok kişi kaybedilen paranın izine düşse de, dolandırıcılar çeşitli yöntemlerle izlerini kaybettirmeye devam ediyor.

Dolandırıcı, ETH Mixer’a 10 Milyon Dolar Gönderdi: İzler Siliniyor!
Dolandırıcı, ETH Mixer’a 10 Milyon Dolar Gönderdi: İzler Siliniyor! 1

Japonya kripto para borsası Liquid’in yaklaşık olarak 90 milyon dolar değerindeki varlığı hack’leyen dolandırıcılar, izlerini kapatmak için işin içine ETH Mixer’in de sokulduğu yeni planları uyguluyorlar. İki farklı borsanın yaptığı açıklamalara göre, dolandırıcılara ait olduğu düşünülen hesaplara para akışı durduruldu. Yine de bu bir tahminden ya da yetersiz bir önlemden ileri gidemiyor.

Peki Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde (geçtiğimiz Perşembe günü) yayınlanan bir tweet, dolandırıcılıkla ilgili bilgi barındırıyordu. Liquid’in tweet’i internet korsanlarının Bitcoin, Ether, TRON ve birkaç farklı kripto para biriminden oluşan bir varlık fonunu çaldıklarını söylediği tweet’ten sonra işin peşine çok geçmeden düştü.

Daha sonra Liquid yine resmi Twitter hesabından dolandırıcıya ait olduğunu düşündükleri kripto para adreslerini paylaştı. Bu cüzdan isimleri kripto para borsasının ‘’şüpheli’’ olarak değerlendirdiği işlemleri yapan adreslerdi. Bu adreslerden ve daha fazlasından oluşan bir dolandırıcılık raporu Liquid tarafından Monetary Authority of Singapure (MAS) – (Singapur Finansal Otorite)’a iletildi.

Liquid Kullanıcıları Güvende Mi?

Liquid, bu büyük skandalın ardından yatırımcılarını habersiz bırakmadı. Kısa süre sonra, yaklaşık 2 gün içerisinde bildirdiği üzere, Liquid borsanın cüzdan alt yapısını güncelleyerek geliştirdi ve kullanıcı fonlarını hack’lenmesi çok daha zor olan yeni nesil bir alt yapıya aktardı. Şimdiki açıklamalara bakılırsa Liquid’de parası olan yatırımcıların güvende olduğunu söylemek mümkün. Yine de, bu büyük dolandırıcılık skandalı kripto para borsasına çok şey kaybettirdi.

Liquid kullanıcıları güvende mi

Bu Soygun Kripto Para Tarihinde Ne Kadar Büyük?

Daha önce de çeşitli kripto para borsalarının hack’lenerek varlıkların çalındığını duymuştuk. Bu da, en büyük dolandırıcılıkların arasında yerini aldı. BitGrail’in 2020’de 146 milyon dolarlık dolandırıldığını, Coincheck’in ise 2018’de 500 milyon dolar dolandırıldığını biliyoruz. Bu rakamlara kıyasla Liquid çok daha ucuz atlatmış gibi görünse de süreç sanıldığından daha sancılı geçebilir.

Dolandırıcılar Şu An Ne Yapıyor?

Yapılan araştırma ve açıklamalara göre internet korsanları son iki gün içerisinde ERC20 token’lerini tasfiye edebilmek için çeşitli platformları kullanıyor. DEX ve Uniswap da bunlardan bazıları. Yapılan hesaplamalara göre kripto para dolandırıcısının halen cüzdanında bekleyen ve acilen çekmesi gereken yaklaşık 9319 ETH var. Bu da yaklaşık 30 milyon dolarlık kripto para varlığı anlamına geliyor.

Neler olacağı tüm piyasa tarafından merak ediliyor. Gelişmeler için takipte kalın.

Daha fazla haber için tıklayın!
Alakalı İçerikler