DeFi projeleri, 2022 yılının yeniden parlayan yıldızı olabilecek mi?


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 26 Ocak 2022
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Merkezi olmayan finans pazarı 2 sene önce büyük bir patlama yaşayarak piyasada yer edinmişti. 2020 yılında DeFi rüzgarı eserken varlıklar önemli sıçramaya imza atmıştı. Bu sıçrama 2021 yılının bir kısmında daha devam etmişti. DeFi projeleri aynı performansı 2022 yılında da gösterebilecek mi? İşte bu tam bir merak konusu. 

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarı, 2020 DeFi yazından bu yana ve geçen yıl boyunca çok güçlü bir büyümeye tanık oldu. Solana ve Fantom gibi birkaç Ethereum Layer-1 rakibinin ün kazandığını gördük.

Diğer yandan, kripto alanındaki son çöküş, özellikle DeFi alanını çok sert vurdu. Bitcoin, Kasım 2021’den bu yana %50’lik bir düzeltmeye tanık olmasına rağmen, Compound, AAVE ve MakerDAO gibi en popüler DeFi projeleri daha derin düzeltmelerle karşı karşıya kaldı. Birçok varlık dip seviyelere kadar zorladı. 

Güçlü tasfiyelerin yanı sıra, DeFi sektörü son zamanlarda geliştiricilerin ayrılmasına ve kullanıcı çıkışına da tanık oldu. Tracker DappRadar’ın kıdemli veri analisti Pedro Herrera, kripto ayı piyasası bir yıl sürerse, muhtemelen DeFi uygulamalarının %80’inin piyasadan silindiğini görebileceğimizi söyledi. Herrera, Bloomberg’le yaptığı tek kelimeyle şunları söyledi:

“Kripto kışına gelince, DeFi uygulamaları bunu hiç yaşamadı. Çökmeler yaşandı. Ancak bu bir prolog gibi geliyor. Muhtemelen endüstri değerinin %80’ini elinde tutan uygulamaların %20’si hayatta kalacak. Yaygın olarak kullanılmayan protokollerin kaybolduğunu görebiliriz.”

DappRadar raporuna göre piyasada 150 adet DeFi projeleri var. Toplam değerleri ise 107 milyar doları geçiyor.
Alakalı İçerikler

Hindistan kripto paralardan vergi almayı düşünüyor!

Hindistan kripto paralardan vergi almayı düşünüyor!

2 Şubat 2022

Güney Asya ülkesinde merakla beklenen kripto yasa tasarısı netlik kazandı. Dünyanın yakından takip ettiği Hindistan’da nasıl bir yol izleneceği belli oldu. Kripto konusunda sır ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE