Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kripto Para Yasası Hazır


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 25 Aralık 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomistler ve akademisyenlerle yaptığı görüşme sona erdi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kripto paralarla ilgili, “Taslak hazır. Gecikmeden Meclise göndereceğiz.” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyası basını temsilcileriyle bir araya geldi. Görüşmede Erdoğan, son zamanlarda çokça konuşulan kripto paralarla ilgili önemli mesajlar verdi.

Bilindiği üzere Bitcoin, Ethereum ve çeşitli kripto para birimleri yatırım yapmak isteyen vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir.

”Vatandaşın Parası Garantili”

Cumhurbaşkanı, Kur Korumalı Mevduat için ise “Vatandaş parasının garantisinin hazine garantörünün merkez Bankası olduğunu görecek” ifadelerini kullandı.

”Risk Almaya Değer”

Türkiye’nin yeni ekonomi modeliyle sıçrama yapacağını söyleyen Erdoğan,  “Önümüzde fırsatlar kadar riskler olduğunu da biliyoruz. Bu riskleri almaya değer” diye konuştu.

”Swap Görüşmeleri Devam Ediyor”

Körfez ülkeleri, Azerbaycan ile swap görüşmeleri olduğunu da söyleyen Erdoğan, “Olumlu haberler geliyor” dedi.

Kripto Para Yasası Nasıl Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ekonomi basını temsilcileriyle buluştu. Erdoğan toplantıda kripto para konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Kripto para yasasının hazır olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gecikmeden meclise göndererek bu konuda adım atacağız” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Kur Korumalı Mevduat için ise “Vatandaş parasının garantisinin hazine garantörünün Merkez Bankası olduğunu görecek” ifadelerini kullandı.

Kripto Paraya Vergi Mi Gelecek?

Dünyada Bitcoin başta olmak üzere kripto para varlıkları, son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiş durumda. Herhangi bir merkez bankası veya resmi kuruluşla ilgisi olmayan söz konusu yatırım araçları, Türkiye’nin de yakın takibinde bulunuyor.

Türkiye’nin kripto para yasasının 2021 yılı sonuna kadar yakın bir süreçte hazır olması beklenmekte. Yasada, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların nasıl düzenleneceğine dair bilgiler de bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Toplantı Öncesi Yapmış Olduğu Konuşmada İse Şunları Aktardı:

Biz göreve geldiğimizde IMF’ye olan borç 23,5 milyar dolardı. Bu borcu Mayıs 2013’te son taksidi ödeyerek işimizi bitirdik. Borcumuz olmadığı gibi kontağımız da yok.

Ama ana muhalefet otellerde bazı çalışmaları yaptılar. Sözcüleri eski hazineci midir nedir, o kulislerin içerisinde bizzat bulundu. Bunlar bize IMF’yi tavsiye edenlerdir.

Şu anda Merkez Bankası rezervi 115 milyar doların üzerinde. Daha iyi konuma gelecek. Amacımız ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır.

2008 finans krizi sonrası gelişmiş ülkeler bocalama halindedir. Gelişmiş ülkeler bir yandan kendi aralarında mücadele ederken bir yandan gelişmekte olan ülkelerin paylarını alma derdindeler.

Döviz kurunda bir süredir anormal dalgalanma yaşadık. Uzunca bir müddet kurdaki dalgalanmaya faizi yükselterek durdurmak yönünde baskılara maruz kaldık.

Kendi arkadaşlarımız arasında aynı yönde değerlendirmeler yapanlar olduğunu da itiraf ediyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Paketi açıklayınca kurun üzerindeki köpüğün bir günde ortadan kalktığını gördük.

Maliyetlerden bağımsız fahiş fiyat artışları yapanlar oldu. Buradan herkese sesleniyorum; günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin etiket değiştirenlerin millet adına takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyorum.

Dolardaki artışları hangi oranla yükseltiyorlarsa şimdi geri indirmelerini istiyoruz. İndirimlere başlayanlar var. Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz. İndirimler gerçekleşmezse bakanlıklarımız ellerindeki tüm imkanlarla fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerlerine gidecek.” 

 

 
Alakalı İçerikler

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

7 Şubat 2022

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Litecoin, demirbaş varlıklardan biri. Her ne kadar yeni kripto para birimleri çıksa da popülerliğini yitirmiyor. Her dönemde belli bir alıcı ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE