Coinbase’den Çok Konuşulacak USDC Hamlesi Geldi!


  • Yazar: admin
  • Tarih: 11 Ağustos 2021
  • Kategori: BİTCOİN

Coinbase USD Coin olarak piyasaya sürdüğü $USDC token için bir dolara eşit olan garantisini düşürme kararı aldı. Sabit olunan her 1 $USDC için banka hesabında 1 dolar bulunduran Amerikan Borsası, kripto para dünasında 2. en büyük stabil coin olarak yer alıyor.

Coinbase ortaklarından Circle Internet Financial INC, geçtiğimiz ay açıkladığı USD varlıklarında bu durumda yaşanan değişime dair ilk verileri açıkladı.

1 USDC = 1 USD Eşitliği Bozuluyor! Farklı Değerler Devreye Girecek

Coinbase tarafından yapılan açıklamalar sonrası Amerikan borsasının varlıklarını sadece ABD Doları olarak değil; şirket tahvilleri, ticari seneler, diğer somut varlıklar olarak tutmaya başladığı anlaşıldı.

Duyurulan bu değişim ise Amerika’da ve kripto para dünyasında birçok yeni tartışmaya yol açtı. Columbia Hukuk Fakültesinde öğretim görevlisi olan Lev Menand, bu şekilde ABD dolarına eşit bir dijital para birimi sunmanın yatırımcılar için aldatıcı olduğunu dile getirdi.

Hukuki açıdan durumu yorumlayan Menand ”Banka hesabında tutulan dolar ile şirket kağıtları gibi farklı değerler aynı şeyi ifade etmiyor” dedi.

Coinbase'den Çok Konuşulacak USDC Hamlesi Geldi! - usdc usd esitligi
Coinbase'den Çok Konuşulacak USDC Hamlesi Geldi! 1

Stablecoinler ABD Hükümeti Tarafından Yakın Takibe Alındı

Geçtiğimiz günlerde 2014’den beri hizmet veren Tether’in 100 Milyon Dolar ceza almasının ardından diğer stabil kripto para birimleri içinde düzenlemelerin geleceği uzmanlar tarafından dile getiriliyordu. ABD Başkanı Biden, yakın tarihte yapılan bir Finansal Piyasa çalışmasında stabilcoinlere bizzat odaklanılmasını dile getirdi.

ABD Hazinesi tarafından gelecek günlerde stablecoinlerle ilgili tavsiyelerin yer aldığı bir düzenlemenin yayınlanacağı, ABD Finans dünyasında sık sık konuşulmaya başlandı. Kripto paraların gelecek düzenlemelerden nasıl etkileneceği ise merakla bekleniyor.
Alakalı İçerikler