Çin Kararı Sonrası BHEX’ten Kapanma Açıklaması


  • Yazar: Burak Köse
  • Tarih: 26 Eylül 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Çin Merkez Bankası’nın aldığı kararın kripto paralar üzerindeki etkisi devam ediyor. Çin kararı sonrası BHEX’ten kapanma kararı geldi.

Bilindiği üzere Çin Merkez Bankası, kripto paralar üzerindeki yaptırımlarını arttırmak adına yeni kararlar almıştı. Alınan bu kararlar ardından Huobi Global ilk olarak Çin’de yeni kullanıcı kayıtlarını durdurmuştu. Huobi sonrasında ise Çin’deki kullanıcılarının hesaplarını 31 Aralık 2021’de tamamen kapatacağını açıklamıştı. Huobi’nin bu açıklamasının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Çin’de de faaliyet gösteren BHEX (BlueHelix Exchange) tüm faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı.

Çin Kararı Sonrası BHEX’in Kapanma Kararı Ne Anlama Geliyor?

Çin’in kripto paralar konusundaki yaptırımlarını arttıracağı bir süredir biliniyordu. Zaman zaman bu baskıları dozajlı bir şekilde arttıran Çin’in bu son hamlesi ise ülkedeki kripto para trafiğini olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

Çin kararı sonrası BHEX’in kapanma açıklamasının öncesinde, Huobi Çin yeni kayıtlarını durdurup sonrasında hesapların askıya alınacağını açıklamıştı. Huobi’nin bu hamlesinin ardından DeBank ise Çinli kullanıcılara bazı hizmetlerin kapatılacağını belirtmişti. Orta ölçekli borsa olan ve Çin kararı sonrası BHEX’ten yeni bir açıklama daha geldi. BHEX açıklamasında faaliyetlerinin hepsinin durdurulacağını duyurdu.

Analiz verilerine göre son 24 saat içinde 1.3 milyar dolarlık bir işlem hacmine ulaşan BHEX, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, hizmetlerin kalıcı olarak durdurulacağını belirtti. Alınan bu karar sadece Çinli kullanıcıları ilgilendirmiyor olsa da firma alınan bu kararın küresel regülatif ortamın bir gereği olarak aldıklarını açıkladı.

Çin Kararı Sonrası BHEX
Çin Kararı Sonrası BHEX’ten Kapanma Açıklaması 1

Açıklamada ayrıca kullanıcılarına destekleri için teşekkür edilirken, kullanıcı varlıklarının korunduğunu, para çekme işlemlerinin de tamamının karşılaşacağı belirtildi.

BHEX Borsası 23 Kasım Tarihinde Tamamen Kapatılacak

Firmanın hizmet verdiği BHEX.com üzerinden kullanıcı hesap açma işlemi ve para yatırma işlemleri kapatılmış durumda. Bir süre daha kullanıcıların sadece alım – satım işlemlerine ve para çekme işlemlerine izin verilecek. 2 Ekim 2021 tarihinden sonra ise OTC bölümü, türev işlemler, kredili işlemler, staking gibi borsanın bel kemiği işlemleri devre dışı bırakılacak.

Çin Kararı Sonrası BHEX’ten Kapanma Açıklaması - cin karari sonrasi bhexten kapanma aciklamasi 4
Çin Kararı Sonrası BHEX’ten Kapanma Açıklaması 2

Kullanıcılara spot alım satım işlemleri ise 9 Ekim 2021 tarihinde sonlandırılacak. Son olarak 23 Ekim 2021 tarihinde ise firmanın borsa, mobil uygulamaları ve internet sitesi kapatılacak. Bu tarihe kadar para çekme işlemi gerçekleştirmeyen kullanıcıların varlıkları otomatik olarak piyasa fiyatı üzerinden USDT’ye çevrilecek ve BHEX’te tutulmaya devam edilecek. Bu varlıkların çekilme talepleri ise site kapatıldığı için sadece e-mail ile verilebilecek. Kullanıcıların bu talepleri için son tarih ise 23 Kasım 2021 olarak belirlendi. Eğer ki sizin de BHEX borsasında hesabınız varsa varlıklarınızı çekmek için elinizi hızlı tutmanız gerekiyor.

HBC Token Yüzde 60 Değer Kaybetti

Çin kararı sonrası BHEX’in kapanacağını açıklamasının ardından , kendi blok zinciri projesi olan Bluehelix’in token’i olan HBC yüzde 60 düşüş yaşadı ve düşüş yaşamaya da devam ediyor. Son olarak 11 dolar seviyelerinde tutunan HBC karar sonrası 4 dolara kadar geriledi.




Alakalı İçerikler