Bitcoin ve Kripto Para Sektörü İçin Meclise Davet


  • Yazar: Saltuk
  • Tarih: 27 Aralık 2021
  • Kategori: BİTCOİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Türkiye’nin beklediği “kripto para yasası”nın resmen hazır olduğunu belirtti.

Taslak halindeki yasa henüz paylaşılmasa da bazı isimler tarafından sosyal medyada bunun sızdırılması büyük tepki çekti. Yasada çok kısıtlayıcı maddelerin yer aldığı iddiası, sosyal medyada büyük gündem oldu. Bu konunun çok fazla dile getirilmesi ise sonunda sonuç getirmiş gibi gözüküyor.

Ak Parti Başkanvekili, Kripto Para Sektörünü Davet Etti

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş‘ın da söz konusu yasa taslağını konuşan ekibin Twitter sohbetine katılması, durumları bir anda değiştirdi.

Elitaş, konuşmanın devamında Türkiye’deki kripto para sektörünün temsilcisi olarak gördüğü birkaç kişiyi Çarşamba günü meclise davet etti.

Davet edilen isimlerin ise Aytunç Yıldızlı, Sima Baktaş, Sait Arslan, Uğur Açıkgöz ve Kamile Uray olduğu açıklandı. Meclis’e gidecek olan isimlere ise yenileri eklenebileceği belirtildi.

Mustafa Elitaş’ın yaptığı bu hamle tabii ki sosyal medyadan bir hayli olumlu tepki aldı. Söz konusu kripto para yasa taslağının şu an ne durumda olduğu bilinmiyor olsa da kripto para sektörünün paydaşlarının meclise davet edilmesi, Amerika’daki işleyişin bir benzerini temsil etmekte.

Görüşmede yer alacak kişiler arasında Blockchain hukuku alanında uzman, Avukat Sima Baktaş ve Ava Labs Türkiye İş Geliştirme Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı ile birlikte toplamda beş ismin olacağı belirtiliyor.

Davet edilen isimlerin ise Aytunç Yıldızlı, Sima Baktaş, Sait Arslan, Uğur Açıkgöz ve Kamile Uray olduğu açıklandı. Çarşamba günü meclise gidecek olan isimlere ise yenileri eklenebilir.

 

Sima Baktaş tarafından aktarılan bilgilere göre ise yasa taslağının kendisi tarafından görülen hali, özellikle borsalar için bir hayli ağır şartlar içeriyor. Buna ek olarak yatırımcılara da 20.000 TL gibi ceza verileceğinin konuşulması, korkuyu arttırmıştı.
Alakalı İçerikler

Hindistan kripto paralardan vergi almayı düşünüyor!

Hindistan kripto paralardan vergi almayı düşünüyor!

2 Şubat 2022

Güney Asya ülkesinde merakla beklenen kripto yasa tasarısı netlik kazandı. Dünyanın yakından takip ettiği Hindistan’da nasıl bir yol izleneceği belli oldu. Kripto konusunda sır ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE