Bitcoin’deki Sert Düşüşün Ana Sebepleri !!!


  • Yazar: admin
  • Tarih: 24 Mayıs 2021
  • Kategori: BİTCOİN

14 Nisan 2021 tarihinde 64.918$ fiyatla tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan Bitcoin, yatırımcıların yüzünü güldürürken yaklaşık 1 haftadır yaşanan düşüş piyasayı deyim yerindeyse kana buladı.  Sonuç olarak, Bitcoin şu an en yüksek değerinden yaklaşık olarak %55 oranında değer kaybetmiş durumda. 30.000$’a kadar düşen Bitcoin bu seviyeleri en son 27-28 Ocak’ta görmüştü.

Konu Bitcoin ve kripto paralar olunca bu tarz yükselişler ve düşüşler alışılmış olsa gerek. Ancak, boğa piyasasında olunduğu düşünüldüğü için bu düşüş yatırımcılarda büyük bir panik havası yarattı. 2010 yılından günümüze kadar Bitcoin %20 veya daha büyük oranda günlük değeri değişiminin tam 47 kez yaptığı unutulmamalıdır(1). Düzeltme yaparak yükselişine devam eden Bitcoin’in bu derece düşüş göstermesinin arkasında somut nedenler bulunuyor. Peki nedir bu sebepler? Gelin hep birlikte bu durumu biraz inceleyelim.

Önemli !!!

Öncelikle bilinmesi gereken bir husus vardır. Evet, kripto piyasası manipülasyona açık bir piyasadır, bir haberle sert yükseliş ve düşüşler gelebilir. Ancak, bu haberlerin yayınlanma zamanlarının teknik analizlerde destek veya direnç noktalarında gelmiş olması dikkate alınmalıdır.

Elon Musk Etkisi

Bitcoin’de ve dolayısıyla tüm kripto piyasasında düşüşler Elon Musk’ın Twitter üzerinde yaptığı paylaşımlar ve yorumlar ile düşüşler başladı. İlk başlarda DogeCoin paylaşımlarıyla piyasadaki hacmi bu coin üzerine kaydırırken hacmi düşen Bitcoin ve Altcoinler düşüş sergiledi. Daha sonra Bitcoin üzerine olumsuz yorumlar başladı. Son olarak ise, kurucusu olduğu TESLA şirketinin artık Bitcoin ile ödeme almayacağı açıklaması piyasayı sert bir şekilde düşüşe yönlendirdi. Buna sebep olarak ise Bitcoin’in ekosisteme oldukça fazla zararlarının olması gibi düşünceler ortaya attı.

Çin Tarafından Gelen Haberlerle Birlikte FUD Oluşumu

Düşüşün devamı ise Çin tarafından gelen haberler ve yapılan açıklamalarla  gerçekleşti. Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısının Bitcoin madenciliğine ve borsa işlemlerine karşı daha sıkı tedbirler alınacağı haberleri çıktı. Ek olarak, bu konuda yatırım yapanları uyardığı yönünde çıkan haberler çıktı. Sonucunda ise, Çin başta olmak üzere birçok ülkeden yatırımcılar panik ve korkuyla satışlar yapmaya başladı. Sonuç olarak ise Bitcoin bir günde yaklaşık %30 değer kaybına uğradı. Tüm bunların sonucu olarak ise CoinMarketCap verilerine göre Toplam Market Değeri hızlı bir düşüş yaşadı.

Bitcoin'deki Sert Düşüşün Ana Sebepleri !!! - markatcap

https://coinmarketcap.com/charts/

Oluşan bu FUD (fear, uncertainty, and doubt) ile küçük yatırımcılar ne yapacağını bilmeyip zararına satış yaptı. Öte yandan, Microstrategy Ceo’su Michael J. Saylor gibi bazı kurumsal firmalar alım yaptıklarını açıkladı. Ayrıca Binance Ceo’su Changpeng Zhao ise son birkaç gün/ay hiçbir kripto para satımı yapmadığını açıkladı.

Bitcoin’in yakında ve uzak gelecekte neler yapacağını ve marketin hangi yönde ilerleyeceğini (boğalar ve ayıların savaşının kimin kazanacağını) hep birlikle yaşayıp göreceğiz.

Referans

  1. DOW JONES PİYASA VERİLERİAlakalı İçerikler