Avrupa’da Kripto Para Madenciliği Yasağı Mı Geliyor?


  • Yazar: DUYGU
  • Tarih: 20 Kasım 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Avrupa kripto para madenciliğini yasaklayacak mı, Avrupa madencilik konusunda ne gibi bir adım atacak? Avrupa’nın kripto para madenciliğine dair tutumlarını öğrenmek için haberimizi okuyabilirsiniz.

Avrupa Kripto Para Madenciliği Konusunda Ne Düşünüyor?

Geçtiğimiz günlerde İsveç’in üst düzey yetkililerinden olan 2 isim Avrupa Birliği üyelerine kripto para madencilik hizmetlerine yönelik yasaklamalar ile ilgili yorumlar yapmıştı. Bu yorumlara neden olarak ise Çin’in benzeri bir görüş bildirerek “çevre kirliliği” üzerinde duruldu. Bu üst düzey iki yetkiliye göre kripto para madenciliğine devam edilmesi durumunda çevre kirliliği ortaya çıkacak ve Paris İklim Anlaşması hedefleri yalnızca bir hayal olarak kalacak.

Avrupa Birliği’ne yapılan bu çağrı sonrasında Norveç Hükumetinden destek geldi. Norveç Hükumeti tarafından yapılan açıklamalarda kripto para madenciliğinin çevreye olan olumsuz etkileri üzerinde sıkça duruldu. Hükumet bu iş modelinin çevreye olan etkilerinde azaltmalar sağlamayı planlıyor.

Kripto Para Madenciliği
Kripto Para Madenciliği

Politikacı Bjørn Arild Gram tarafından yapılan bir açıklamada Norveç’in olası bir yasaklama önerisi sonrasında destek sağlayacağı belirtildi.

Kripto Para Madenciliği Neden Çevreye Zararlı?

Kripto para madenciliğinin çevreye verdiği zararlardan bahsetmeden önce bu madencilik hizmetlerinin nasıl çalıştığı konusunda gelin bir bilgi sahibi olalım.

Kripto para madenciliği bir internet ağında karmaşık işlemlerin çözülmesi ve blokların doğrulanması yoluyla gerçekleşir. Bu blokların sayısı da arttıkça işlemler daha da zorlaşır ve ekstra güç ister. Bu da işlemci gücünü dolayısıyla enerjiye olan ihtiyacı arttırır. Uzmanlar da bu enerji kullanımındaki artışın çevreye zararlı olduğunu düşünüyor.

Avrupa’da Kripto Para Madenciliği Yasaklanacak Mı?

Avrupa sınırları içerisinde kripto para madenciliği yapan kişiler peş peşe gelen bu haberler sonrasında bu bölgede madencilik hizmetlerinin ne olacağı konusunda endişe duymaya başladı.

Şu an için herhangi bir kısıtlama ya da engelleme kararı bulunmuyor. Ancak ilerleyen günlerde kripto para madenciliğinin enerji tüketimine dair bir öneri ve beraberinde bir sonuç ortaya konabilir.
Alakalı İçerikler

El Salvador Bitcoin Madenciliğine Yöneldi

El Salvador Bitcoin Madenciliğine Yöneldi

1 Ekim 2021

Bitcoin’i tanıyan ilk ülke olan El Salvador, kripto paralarla ilgili yeni gelişmelere imza atıyor. Son olarak El Salvador Bitcoin madenciliğine yöneldi. Geçtiğimiz aylarda El Sa...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE