Arjantin hükümetinden kripto para madencilerini üzecek haber geldi


  • Yazar: Sena Konakcı
  • Tarih: 4 Şubat 2022
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Dünyada yaşanılan enerji sıkıntısı kripto piyasasını da etkiliyor. Özellikle de madencilik faaliyetleri yürüten işletmeler bunun en çok sıkıntısını çekiyor. Hükümetler ise yeni önlemler almak için düğmeye çoktan bastı. Bunun ilk örneğini Kazakistan’da gördük. Enerji kesintileri kripto para madencilerini etkiledi.

Enerjide yaşanan problemlerden dolayı bir önemli kararda Latin Amerika ülkesinden geldi. Arjantin Enerji Bakanı, kripto para madencileri için enerji sübvansiyonlarını kaldırdı ve enerji maliyetini madencilerin daha önce ödediklerinin neredeyse 4 katına çıkardı. 

Tedbir, kendine özgü iklim özellikleri nedeniyle ülkede madenciler tarafından daha belirgin olarak işgal edilen illerden biri olan Tierra del Fuego eyaletindeki toptan elektrik piyasasının müşterilerini etkiliyor.

Kripto para madencileri için sübvansiyonlar bitirildi

Arjantin hükümeti, kripto para madencileri tarafından uygulanan sübvansiyonları kaldırdı. Ülkenin Enerji Bakanı’nın kripto para madencileri ile ilgili aldığı karar uygulanmaya başlandı. 1 Şubat’ta yayınlanan ve resmileştirilen yeni 40/2022 kararına göre madenciler şimdi daha önce yaptıklarının neredeyse dört katını ödeyecekler. 

Ushuaia ve Rio Grande’deki madenciler için yeni enerji fiyatı MW/H başına 5.000 ARS (veya 47.50 $) olacak. Bu karar yayınlanmadan önce, aynı madenciler MW/saat başına yaklaşık 1.764 ARS (veya 16.76 $) ödüyorlardı. Değişikliğin arkasındaki neden, bildiren karar şu şekilde açıklandı: 

“Ödemenin mevcudiyeti ve faaliyetin karlılığı nedeniyle, kullanıcıların, bir konut kullanıcısının veya başka birinin fiyatını ödemeleri adaletsiz olduğundan, arz maliyetine eş değer enerji fiyatının ödenmesiyle karşı karşıya kalmaları uygun kabul ediliyor.”
Alakalı İçerikler

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

Litecoin analizi: LTC için hedef neresi?

7 Şubat 2022

Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Litecoin, demirbaş varlıklardan biri. Her ne kadar yeni kripto para birimleri çıksa da popülerliğini yitirmiyor. Her dönemde belli bir alıcı ...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE