Arjantin Devlat Başkanından Kripto Paralarla İlgili Dikkat Çeken Açıklama!


  • Yazar: CANSU DERE
  • Tarih: 16 Ağustos 2021
  • Kategori: BİTCOİN

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberta Fernandez, ülkesinde verdiği bir röportajda kripto paralarla ilgili ilgi çeken açıklamalar yaptı. ”Kripto paralara bakış açım negatif diyemem” diyen Cumhurbaşkanı, kripto paralarla ilgili olan birçok tartışmanın olduğunun farkında olduğunu ve süreci izlediklerini dile getirdi. Gelecekte kripto paraların yasal bir statüsü olabileceğine değinen Fernandez, kripto para dünyasıyla ilgili bilgisinin şu an için oldukça sınırlı olduğunu söyledi.

Kriptoyu Yasal Hale Getirmeyi Konuşabiliriz

Arjantinli gazeteci Julio Leiva ile yaptığı röportajda Arjantin Cumhurbaşkanıın kripto paraların yasal olarak tanınabileceğini söylemesi piyasada dikkatleri Arjantin’e çekti. Başkan kripto paraların sadece Arjantin değil dünyanın her yerinde ülkeler tarafından farklı noktalarından tartışıldığını belirtti.

Kripto paraları dikkatle incelememiz gerekiyor. Çoğumuz hala onun nasıl çalıştığını tam olarak anlamıyoruz ve işleyişi hakkında şüphelerimiz var. Bu şüphelerin giderilmesi, kripto paraların kendini kanıtlaması gerekiyor.

Alberto Fernandez

Leiva, röportaj sırasında Ferrnandez’e doğrudan El Salvador’un kabul ettiği sistemle Bitcoin’in kabul edilip edilemeyeceğini ve yeni bir kripto para biriminin merkez bankası tarafından çıkarılıp çıkarılamayacağını sordu. Başkan bunun mümkün olduğunu fakat şu an için kripto paralara bu şekilde bakmanın mümkün olmadığını belirtti. Başkana göre Bitcoin hala dolandırıcılıklar ve birçok açıdan soru işaretlerine sahip bir değer.

Alberto Fernandez, enflasyon düşünüldüğünde kripto paranın hala diğer fiat para birimlerine karşı kullanılabileceğini de sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Başkanla Aynı Fikirde Değil!

Arjantin Cumhurbaşkanı kripto paralarla ilgili olumlu bir bakış açısına sahip olmasına karşın, merkez bankası başkanla aynı fikirleri paylaşmıyor. 11 Ağustosta merkez bankası tarafından yapılan açıklama kripto paraların geleneksel ödeme sistemlerine zarar verirken ortaya çıkaracağı karışıklığa ülkenin hazır olmadığı yönünde oldu.
Alakalı İçerikler