ABD’li Senatör Ethereum Projesini Hedef Aldı


  • Yazar: Burak Köse
  • Tarih: 17 Eylül 2021
  • Kategori: ALTCOİN

ABD’li senatör Ethereum projesini hedef alarak, son dönemlerin popüler altcoinine zarar verebilir.

ABD’li senatör Elizabeth Warren Ethereum’u hedef alarak, bu projenin küçük yatırımcılara önemli ölçüde zarar verebileceğini açıkladı. Warren, açıklamasında ayrıca Ethereum ağ ücretlerinin çok yüksek olduğunu da belirtti.

ABD’li Senatör Ethereum Projesini Eleştirdi

Elizabeth Warren, Salı günü gerçekleşen Senato komitesi duruşmasında, Ethereum projesinin küçük yatırımcıları sıkıştırabileceğini ve ortadan kaldırabileceğini belirtti. Warren, ayrıca kripto para borsalarında yaşanan hizmet kesintilerinin parası olmayan yatırımcıları etkileyebileceğini de açıkladı. Warren’a göre piyasada artmakta olan fiyat değişkenliği sürecinde Ethereum ağının yüksek ücretleri, küçük yatırımcılara büyük ölçüde zarar verebilir.

ABD’li Senatör Ethereum Projesini Hedef Aldı - Senatör Ethereum
ABD’li Senatör Ethereum Projesini Hedef Aldı 1

Warren ile birlikte bazı analistlerin de eleştirdiği Ethereum ağ ücretleri, önemli oranda Blockchain teknolojisinde kullanılan kör bir açık arttırma sistemi ile değişebiliyor. Senatör ayrıca geçtiğimiz hafta El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettiği gün, kripto para piyasalarındaki satışları da ele aldı. Ücretlerle ilgili düşüncesini dile getirmek için Warren, 100 dolar değerindeki hayali bir token satın almak istenilen bir senaryo ile bu durumu açıkladı. Warren senaryosunu açıklarken “Ethereum ağındaki iki kripto tokeni arasında takas ücreti 500 dolardan fazlaydı, açıkçası ilk etapta işlem yapmaya çalıştığım 100 dolardan çok daha fazlaydı” sözlerine yer verdi.

ABD’li Senatör Ethereum Projesini Hedef Aldı - abdli senator ethereum projesini hedef aldi 2
ABD’li Senatör Ethereum Projesini Hedef Aldı 2

Ethereum ağında ücretlerin hesaplanma şekli, EIP-1559 kod adlı Londra yükseltmesi ile değişti. Yapılan bu düzenlemenin amacı daha ucuz hale getirmek değil, sadece daha öngörülebilir hale getirmekti. Senato’nun bankacılık komitesi başkanlığını yapan Warren, kripto para piyasasında olan merkezi otoritelerin eksikliği en çok küçük küçük yatırımcıları etkiliyor ve bu durumda küçük yatırımcılar korumasız kalıyor.
Alakalı İçerikler

Ethereum fee ücretleri için yeniden düğmeye bastı

Ethereum fee ücretleri için yeniden düğmeye bastı

5 Şubat 2022

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, merakla beklenen bir konuda açıklamada bulundu. Yakın tarihli bir tweet’te, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, tam parçalama tam...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE