2022’de Kripto Para Sektöründe 5 Değişim


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 30 Aralık 2021
  • Kategori: Kripto Para Haberleri

Perakende ve kurumsal yatırımcılar türev işlemlerini sever. İşte 2022’de kripto piyasalarını nasıl etkileyebileceklerine bir göz atalım.

Hepimiz, Bitcoin ( BTC ) ve Ether‘de ( ETH ) %25’lik gün içi fiyat düşüşlerinin nedeni olarak milyar dolarlık gelecekteki sözleşmelerin tasfiyesi hikayelerini duyduk, ancak gerçek şu ki, sektör, BitMEX’in mayıs 2016’da daimi vadeli işlem sözleşmesini başlatmasından bu yana 100x kaldıraçlı işlemlerle uğraştığını söylüyor.

Kripto

Türev endüstrisi, kurumsal müşteriler, yatırım fonları, piyasa yapıcılar ve profesyonel tüccarlar aracın riskten korunma yeteneklerini kullanmaktan faydalanabileceğinden, perakende odaklı bu araçların çok ötesine geçer.

Nisan 2020’de, 130 milyar dolarlık bir hedge fonu olan Renaissance Technologies, CME’de listelenen işlemleri kullanarak Bitcoin vadeli işlem piyasalarına yatırım yapmak için yeşil ışık yaktı .

Bu ticaret mamutları, perakende kripto tüccarları gibi değiller, bunun yerine hisse senetleri ve yönsüz riske maruz kalmak için odaklanıyorlar.

Geleneksel Pazarlarla Kısa Vadeli Korelasyon Artabilir

Bir varlık sınıfı olarak kripto para birimleri, kripto yatırımcılarının beğenip beğenmediğine bakılmaksızın, küresel makroekonomik riskler için bir vekil haline geliyor.

Bu, Bitcoin’e özel değil çünkü çoğu hammadde endüstrisi 2021’de bu korelasyondan zarar gördü. Bitcoin fiyatı aylık bazda ayrışsa bile, bu kısa vadeli risk alma ve riskten kaçınma stratejisi Bitcoin’in fiyatını büyük ölçüde etkiler.

Bitcoin’in fiyatının Amerika Birleşik Devletleri 10 yıllık Hazine Bonosu ile nasıl istikrarlı bir şekilde ilişkili olduğuna dikkat edin.

Yatırımcılar bu sabit getirili işelmeleri elinde tutmak için daha yüksek getiri talep ettiğinde, kriptoya maruz kalma için ek talepler vardır.

Bu durumda türev ürünler önemlidir çünkü çoğu yatırım fonu doğrudan kripto para birimlerine yatırım yapamaz, bu nedenle CME Bitcoin vadeli işlemleri gibi düzenlenmiş bir vadeli işlem sözleşmesi kullanmak onlara piyasaya erişim sağlar.

Madenciler Daha Uzun Vadeli Sözleşmeleri Bir Riskten Korunma Aracı Olarak Kullanacak

Kripto para tüccarları, madencilerin bakış açısından, kısa vadeli bir fiyat dalgalanmasının yatırımları için anlamlı olmadığının farkında değiller.

Madenciler daha profesyonel hale geldikçe, bu madeni paraları sürekli olarak satma ihtiyaçları önemli ölçüde azalır. İlk etapta türev işlemlerinin yaratılmasının nedeni tam da bu.

Örneğin, bir madenci, üç ayda sona erecek olan üç aylık bir vadeli işlem sözleşmesi satarak dönemin fiyatını etkin bir şekilde kilitleyebilir.

Daha sonra fiyat hareketlerinden bağımsız olarak madenci bu andan itibaren getirilerini önceden bilir.

Benzer bir sonuç, Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin ticaretinde de elde edilebilir. Örneğin, bir madenci 40.000 $ Mart 2022 çağrı seçeneği satabilir; bu, BTC fiyatının 43.000 $’a veya mevcut 51.100 $’ın %16 altına düşmesi durumunda bunu telafi etmek için yeterli olacaktır.

Karşılığında, madencinin 43.000$ eşiğinin üzerindeki karı %42 oranında kesilir, bu nedenle opsiyon aracı sigorta görevi görür.

Bitcoin’in Geleneksel Finans İçin Teminat Olarak Kullanımı Genişleyecek

Fidelity Digital Assets ve kripto borçlanma ve takas platformu Nexo kısa süre önce kurumsal yatırımcılar için kripto kredisi hizmetleri sunan bir ortaklık duyurdu .

Ortak girişim, geleneksel finans piyasalarında kullanılamayan Bitcoin destekli nakit kredilere izin verecek. Bu hareket, Tesla ve Block (önceden Square) gibi şirketlerin bilançolarına Bitcoin eklemeye devam etme baskısını muhtemelen hafifletecek.

Bunu günlük operasyonları için teminat olarak kullanmak, bu varlık sınıfı için maruz kalma limitlerini büyük ölçüde artırır.

Aynı zamanda, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine doğrudan maruz kalma arayışında olmayan şirketler bile, geleneksel sabit gelire kıyasla endüstrinin daha yüksek getirilerinden yararlanabilir.

Borçlanma ve borç verme, Bitcoin’in oynaklığına doğrudan maruz kalmak istemeyen ancak aynı zamanda varlıklarından daha yüksek getiri elde etmek istemeyen kurumsal müşteriler için mükemmel kullanım durumlarıdır.

Yatırımcılar, “Sabit Gelir” Üretmek İçin Opsiyon Piyasalarını Kullanacak

Deribit türev borsası şu anda Bitcoin ve Ether opsiyon pazarlarının %80 pazar payına sahip. Bununla birlikte, CME ve FTX ABD Türevleri (önceden LedgerX) gibi ABD tarafından düzenlenen opsiyon piyasaları sonunda çekiş kazanacaktır.

Kurumsal tüccarlar , kapalı aramalar , demir kondorlar , boğa arama yayılması ve diğerleri gibi yarı “sabit gelir” stratejileri oluşturma imkanı sundukları için bu belgeleri arıyorlar.

Ek olarak, alım (al) ve satım (sat) seçeneklerini birleştirerek, tüccarlar, likidite riski olmadan önceden tanımlanmış maksimum kayıplarla bir opsiyon ticareti belirleyebilirler.

Dünya çapındaki merkez bankalarının faiz oranlarını sıfıra yakın ve enflasyon seviyelerinin altında tutması muhtemeldir.

Bu, yatırımcıların bir miktar risk taşıması anlamına gelse bile daha yüksek getiri sunan pazarlar aramaya zorlandıkları anlamına gelir.

İşte tam da bu nedenle kurumsal yatırımcılar 2022’de kripto türev piyasalarına girecek ve şu anda bildiğimiz gibi sektörü değiştirecek.

Düşük Hareketlilik Geliyor

Daha önce tartışıldığı gibi, kripto türevlerinin şu anda beklenmedik fiyat dalgalanmaları meydana geldiğinde oynaklık eklemesiyle biliniyor.

Bu zorunlu tasfiye emirleri, tipik olarak perakende yatırımcıların neden olduğu bir durum olan aşırı kaldıraca erişmek için kullanılan vadeli işlem araçlarını yansıtır.

Bununla birlikte, kurumsal yatırımcılar Bitcoin ve Ether türev piyasalarında daha geniş bir kitleyi temsil elde edecek ve bu nedenle bu işlemler için teklif ve talep boyutunu artıracak.

Sonuç olarak, perakende tüccarların 1 milyar dolarlık tasfiyeleri fiyat üzerinde daha küçük bir etkiye sahip olacak.

Kısacası, kripto türevlerinde yer alan artan sayıda profesyonel oyuncu, bu sipariş akışını emerek aşırı fiyat dalgalanmalarının etkisini azaltacaktır.

Zamanla bu etki, oynaklığın azalmasına yansıyacak veya en azından Mart 2020’de BitMEX sunucularının 15 dakika boyunca “çöktüğü” gibi sorunlardan kaçınacaktır .

 

Burada ifade edilen görüşler yalnızca yazara aittir ve Coinx’in görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.
Alakalı İçerikler