2021’in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri


  • Yazar: Mert Kurt
  • Tarih: 26 Aralık 2021
  • Kategori: ALTCOİN

2021 boğa koşusu sırasında tüm dijital varlıklar da olumlu fiyat hareketleri yapılmadı.

2021 yılı, şüphesiz, Bitcoin‘in ( BTC ) bu yıl tüm zamanların en yüksek fiyat çubuğunu birkaç kez yükselttiği bir boğa piyasası oldu . Ancak tüm kripto varlıkları eşit performans göstermedi. Fiyat kazanımları açısından kazananların çoğunluğuna ek olarak bir takım kaybedenler oldu.

2021’in başından bu yana, toplam kripto piyasası kapitalizasyonu bugün 800 milyon doların hemen altından %190 artışla 2,3 trilyon doların üzerine çıktı. Bir vurmak biraz üzerinde $ 3 trilyon tüm zamanların en yüksek Kasım ayı başlarında.

2021’de En Çok Kripto Kazandıran 3 Kripto Parası

Piyasa değeri açısından ilk ondaki kripto para, 1 Ocak 2021’de Litecoin ( LTC ), Chainlink ( LINK ) ve Bitcoin Cash ( BCH ) içerdiğinden biraz farklı görünüyordu. Bunlar düştü ve yıl sonuna kadar Solana ( SOL ), USDC ve Avalanche’a ( AVAX ) yol açtı.

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, öncelikle Elon Musk’ın gizli sosyal medya paylaşımları tarafından yönlendirilen coin bu yıl fırladı. Yeni Yıl Günü’nde DOGE, sadece 0,004 dolar olarak fiyatlandırıldı ve kripto tüccarlarının çoğunluğu tarafından büyük ölçüde görmezden gelindi.

DOGE, daha sonraki Elon pompalarının ardından Şubat ayında ilk küçük hamlesini yaptı .

DOGE fiyatları, 8 Mayıs’ta %1,100’den fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,731 dolara yükseldiğinde, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekten çılgın bir yolculuğa çıktı ve onu kripto piyasası değeri listelerinde dördüncü sıraya taşıdı.

Musk , Haziran ayında bir ödeme ağı olarak DOGE’nin erdemlerini övdü ve şaka para birimi için başka bir FOMO turuyla sonuçlandı.

DOGE, Mayıs ayından bu yana hem Bitcoin hem de USD karşısında bu destansı pompadan düşüyor. Ancak, büyük ticaret platformu listelerine ek olarak sahip olduğu tüm ek ana akım medya, Shiba Inu’dan ilham alan şaka parasına bu yıl şimdiye kadar %3,800’lük anıtsal bir kazanç sağladı. 

BTC cinsinden, DOGE, Aralık ortasındaki 168 satoshi’den 3.696 sato’ya yılda %2,100 değer kazandı.

Kripto

 

15 Aralık’ta piyasa değerine göre başlangıç ​​pozisyonu: 26 — Nihai pozisyon: 11

Solana (SOL)

Kurumsal blok zinciri Solana için yerel token, kazançlar açısından da dolu dolu bir yıl geçirdi. 2021’in başında, SOL sadece 1,52 dolardan fiyatlandırıldı, yazı yazılırken 150 doların biraz üzerinde işlem görüyordu. Bu, bir yıldan kısa bir sürede %9,800’den fazla destansı bir kazançtır.

SOL, Kasım ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 260$’a ulaştı ancak piyasalar yılın sonlarında düzeltmeye başlayınca geri çekildi. Devasa hareket, SOL’a dördüncü sırada zirve yaptıktan sonra piyasa değeri listelerinde beşinci sırada yer verdi . 

BTC’ye karşı SOL, yıl boyunca %6.473 kazandı. Ethereum‘daki artan işlem fiyatlarının ardından büyük yatırımlar ve artan benimseme, aynı zamanda bir “Ethereum katili” olarak lanse edilen Solana için ivme kazandı . 

Haziran ayında Solana Labs , Andreessen Horowitz ve Polychain Capital liderliğindeki özel bir token satışı ile 314 milyon dolar topladı.

2021'in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri - solana

Başlangıç ​​pozisyonu: 112 — Son pozisyon: 5

Terra (LUNA)

Merkezi olmayan finansal ödeme ağı için yerel token Terra, kısaca kripto ilk ona girdi. LUNA, yıla yaklaşık 0,65 dolardan işlem görmeye başladı ve ana akım perakendeciler tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu.

Fiyatlar Mart ve Mayıs aylarında yükseldi, ancak büyük bir pompanın LUNA’yı 5 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 77.73$’a çıkardığı Ağustos ayına kadar gerçekten yükselmedi. % yıl başından beri. Satoshi açısından, LUNA bu yıl BTC’ye karşı %5,815 arttı.

Ortakların hızlı genişleme Terra ekosistem üzerinde boğa fiyat eylem için başlıca nedenidir.

2021'in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri - luna

Başlangıç ​​pozisyonu (CMC): 62 — Son pozisyon (CMC): 10

Birkaç diğerleri de bu yıl etkileyici kazanımlar yapmak için söz değer olup yıllık 2.330% kadar Avalanche en AVAX dahil, Poligon takımından MATİC 12.000’den fazla% artış var, ve Binance Para ( BNB 1271 bu yıl% yapma).

2021’de En Çok Kripto Kaybettiren 3 Kripto Parası

Internet Computer (ICP)

Bir yutturmaca dünyasının ortasında, Dfinity’nin İnternet Bilgisayarı projesi, 5 yıllık büyük ölçüde gizli geliştirmeden sonra bu yıl sahneye çıktı. Geliştiricilerin kodlarını üçüncü taraf barındırma firmalarına güvenmek zorunda kalmadan doğrudan bir “genel internete” yüklemelerine izin vererek trilyon dolarlık eski internet ve BT endüstrisinin yerini alacak bir internet devrimi vaat etti.

Spekülatörler, Mayıs ayı ortasında büyük borsalarda listelendiklerinde , ICP tokenlerine yüklenen kriptodaki bir sonraki büyük şey için çılgına döndüler ve 10 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 700 dolara fırladılar.

O zamandan beri, ICP fiyatları neredeyse çökerek 4 Aralık’ta tüm zamanların en düşük seviyesi olan 24,29 $’a düştü ve sadece 7 ay önceki zirvesinden %96’lık acı verici bir düşüş yaşadı. Ayrıca satoshiler açısından Bitcoin karşısında %93 değer kaybetti.

2021'in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri - icp

Başlangıç/En yüksek konum: 8 — Son konum: 37

EOS (EOS)

Bir zamanlar birçok kişinin Ethereum’u öldüreceği söylenen kriptonun sevgilisi, etrafındakiler yükselirken bu yıl fiyat hareketleri açısından çok az şey yaptı.

EOS , 1 Ocak’ta zaten piyasa değeri ilk ondan düşmüştü ve tüm yıl boyunca listelerde düşmeye devam etti. EOS fiyatları, diğerlerinin üç ve 4 hanede olduğu yıl boyunca yalnızca %15’lik bir değer kazandı, bu nedenle, büyük şemada bunu bir kaybeden olarak kabul edeceğiz.

Block.one’un bir zamanlar abartılı tokeni, piyasa değeri ile 50. sıraya düşerek yazı yazılırken 3.25 dolardan işlem görüyordu. Şu anda, Nisan 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 22.71$’dan %86 aşağıda ve yıl boyunca BTC’ye karşı %22 kaybetti.

Kasım ayının başlarında, EOS ekosisteminin üyeleri , ağın gittiği yöne ilişkin memnuniyetsizliklerini dile getirdiler.

 

2021'in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri - eos

Başlangıç ​​pozisyonu: 15 — Son pozisyon: 50

Monero (XMR)

Gizlilik odaklı kripto para birimi Monero, bir dizi büyük borsa anonimlik sunan dijital varlıkları listeden çıkardığı için bu yıl piyasa değeri listelerinde büyük düşüş yaşadı .

XMR fiyatları bu yıl sadece %17 arttı ve Ocak 2018’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 524$’ın yanına bile yaklaşamadı. Şu anda 183 dolar civarında işlem gören XMR, bu zirveden %66 düşüşle madeni para kapak tablolarında 49. sıraya düştü. Monero, yılın başından beri Bitcoin’e karşı %30 kaybetti.

2021'in En İyi Kripto Para Kazandıran ve Kaybettirenleri - monero

Başlangıç ​​pozisyonu: 16 — Son pozisyon: 49

Bu kazançları ve kayıpları perspektife koymak için, Bitcoin yıldan bugüne (YTD) %67,5 artarken, Ethereum %440 arttı.

 

 
Alakalı İçerikler

Dogecoin son durum: Piyasa yeşile dönerken meme coin ne yapıyor?

Dogecoin son durum: Piyasa yeşile dönerken meme coin ne yapıyor?

5 Şubat 2022

Kripto varlıklarda hafta sonu olmasına rağmen pozitif bir görünüm mevcut. Hatta bazı coinler performansını arttırmış durumda. Meme coinlerde de artış gözle görülür şekilde arttı...

DAHA FAZLA GÖRÜNTÜLE